– Wdrożenie projektu SEPA CT zapewnia transparentność zasad realizacji usług płatniczych. Warunki realizacji usługi, opłaty, stosowane kursy będą dla klienta jawne i porównywalne – podkreśla Hanna Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Rachunkowości i Podatków w PKO BP.
Zgodnie z jednolitymi zasadami przyjętymi przez banki przystępujące do Schematu SEPA CT polecenie wypłaty SEPA musi spełnieniać następujące warunki:
– jest realizowane przez banki, które działają na terytorium krajów Unii Europejskiej (oraz ich terytoriów zależnych), jak również Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii, oraz przystąpiły do Schematu SEPA CT i podpisały umowę przystąpienia do polecenia wypłaty SEPA (SEPA Credit Transfer Adherence Agreement),
– walutą polecenia jest Euro,
– polecenie zawiera klauzulę kosztową SHA (tzn. koszty polecenia wypłaty dzielone są między zleceniodawcę i beneficjenta – zleceniodawca pokrywa koszty banku zleceniodawcy, beneficjent – banku beneficjenta),
– zawiera rachunek bankowy zleceniodawcy i beneficjenta w strukturze IBAN,
– zawiera identyfikujący kod BIC (SWIFT) banku zleceniodawcy i banku beneficjenta,
– zawiera znacznik płatności SEPA.
Polecenia wypłaty SEPA CT, będą realizowane przez PKO BP zarówno w ramach poleceń wypłaty wysyłanych, jak i otrzymywanych. Będą także najtańszymi w ofercie PKO BP. Opłaty nie będą uzależnione od kwoty polecenia wypłaty SEPA.
Dodatkowo skrócony zostanie maksymalny czas realizacji polecenia wypłaty. Zgodnie z wymaganiami SEPA są to 3 dni robocze licząc od dnia następującego po dacie akceptacji zlecenia. Pozwoli to na jednoznaczne określenie czasu, w którym ma nastąpić uznanie rachunku beneficjenta. Obecnie maksymalny czas realizacji jest zdefiniowany w prawie obowiązującym jedynie dla przelewów transgranicznych i wynosi 5 dni roboczych. Ponadto pełna kwota płatności złożona przez zleceniodawcę dotrze do baneficjenta.
Jednolity Obszar Płatności w Euro (SEPA) funkcjonować ma jak jeden, wspólny rynek usług płatniczych, w którym klienci indywidualni i podmioty gospodarcze będą mogli dokonywać płatności w oparciu o jednolite zasady i wystandaryzowane mechanizmy.
PKO BP współtworzy projekt SEPA uczestnicząc w pracach EPC (Europejska Rada d.s. Płatności) oraz biorąc udział w uzgadnianiu krajowych rozwiązań w ramach Forum SEPA PL, działającego przy Związku Banków Polskich.