Polacy już przyzwyczaili się do błyskawicznych przelewów. Z kwartału na kwartał dynamicznie rośnie liczba transakcji rozliczanych przez ExpressElixir i system BlueCash. Wkrótce podobne rozwiązanie może zacząć działać w całej Europie. European Payments Council, rada skupiająca banki i organizacje branżowe, proponuje uruchomienie szybkich transferów już w 2017 roku.
Propozycja EPC została 26 listopada pozytywnie zaopiniowana przez Euro Retail Payments Board, co otwiera drogę do dalszych prac na systemem natychmiastowych przelewów w walucie euro. W kilku krajach powstały już schematy pozwalające na błyskawiczne przesyłanie środków pomiędzy bankami i instytucjami płatniczymi. W przyszłości może to grozić fragmentacją rynku – lokalne systemy nie są ze sobą połączone i funkcjonują w oparciu o różne standardy techniczne.
EPC chce w maksymalnym stopniu wykorzystać fundament w postaci instrumentu potocznie nazywanego europejskim poleceniem przelewu (SCT – SEPA Credit Transfer). Nowy instrument, roboczo nazwany SCT Inst, ma korzystać z części wypracowanych już przez banki procedur. Nowością będzie przede wszystkim dostępność przez 365 dni w roku, przez całą dobę.
Zlecenie błyskawicznego europrzelewu będzie musiało zostać sfinalizowane w ciągu kilkudziesięciu sekund. Odbiorca transferu ma mieć natychmiast środki do dyspozycji, chociaż proces rozliczenia i rozrachunku, w którym uczestniczą instytucja-nadawca i instytucja-odbiorca zajmie zapewne więcej czasu. Przewiduje się również mechanizm szybkiego powiadomienia nadawcy, o tym że środki dotarły już do celu.
Paneuropejski schemat natychmiastowych przelewów nie będzie na razie obowiązkowy dla banków w krajach SEPA (Single European Payment Area). Latem przyszłego roku ma być gotowy dokument podsumowujący najważniejsze założenia systemu, który następnie przejdzie przez proces konsultacji. Gotowe wytyczne ujrzą światło dzienne w listopadzie 2016 r., a start rozwiązania przewiduje się na listopad 2017 r.
Szybkie przelewy w formie zaproponowanej przez EPC mogą znaleźć zastosowanie w handlu elektronicznym i mobilnym, rozliczeniach pomiędzy osobami fizycznymi oraz w drobniejszych transakcjach pomiędzy przedsiębiorstwami. Zakłada się, że maksymalna kwota operacji będzie ograniczona, lecz nie podjęto jeszcze decyzji o wysokości progu. SCT Inst będzie pierwszym na świecie regionalnym systemem rozliczeń natychmiastowych trudno zatem prognozować, czy spotka się z dużym zainteresowaniem. W Polsce, jak wynika z badań KIR, klienci wykorzystują błyskawiczne transfery przede wszystkim do opłacania rachunków oraz rozliczania się z rodziną i znajomymi.