Złożenie dokumentacji przetargowej nie oznacza zmiany krytycznego stanowiska Polkomtel S.A. wobec założeń przetargu, sformułowanego 7 lutego br. Warunki przetargu i procedura przetargowa budzą nadal szereg zastrzeżeń natury prawnej, zwłaszcza pod względem ich zgodności z KPA i ustawą Prawo Telekomunikacyjne.
Polkomtel S.A. zainwestował do tej pory ponad 7 miliardów złotych w budowę sieci Plus GSM i nadal utrzymuje wysoki poziom inwestycji. Ponadto w 2000 r. polscy operatorzy GSM zobowiązali się do wpłacenia ok. 8 miliardów złotych za koncesje na UMTS pod warunkiem niewprowadzania – w przyszłości – czwartego operatora na korzystniejszych warunkach. Oczekujemy, że rozstrzygnięcie przetargu nastąpi z uwzględnieniem tego faktu i oficjalnych deklaracji władz państwowych. Niedotrzymanie tego warunku uzasadniałoby roszczenia, w tym wystąpienie o zwrot przez Skarb Państwa kwot, jakie operatorzy dotychczas zapłacili za koncesje UMTS. Ponadto zagraniczni akcjonariusze mogliby dochodzić swych praw z tytułu umów międzyrządowych o wzajemnej ochronie inwestycji.
Polkomtel S.A. nie sprzeciwia się wprowadzeniu na polski rynek kolejnych operatorów telefonii mobilnej, uważa jednak, że powinno się to odbyć na warunkach zapewniających uczciwą konkurencję, czyli zarówno ponoszone przez nich opłaty za rezerwację częstotliwości i zobowiązania inwestycyjne powinny być jednakowe dla wszystkich zainteresowanych.
Konkurencja na polskim rynku telefonii komórkowej jest ostra. Ceny należą do najniższych w Europie. W wyniku wojny cenowej w 2004 r. spadły one o ponad 40%. Obniżka nastąpiła w wyniku działania mechanizmów rynkowych, bez ingerencji regulatora i wprowadzania nowych graczy.