W porównaniu z I półroczem 2010 roku, polski rząd w drugiej połowie 2010 roku zwiększył swoją skuteczność w realizacji planu legislacyjnego. Resortem, który w największym stopniu zrealizował plan było Ministerstwo Zdrowia – wynika z najnowszego „Barometru legislacyjnego”, analizy prac legislacyjnych Rady Ministrów w II półroczu 2010 roku. Raport jest przygotowywany w ramach programu Ernst & Young Sprawne Państwo.
Analiza stanu realizacji programu legislacyjnego Rady Ministrów w II półroczu 2010 r. pokazuje, że od 1 lipca do 31 grudnia 2010 r. rząd przyjął 51 z 98 zaplanowanych projektów ustaw (tj. 52 proc.). Nie uwzględniając 48 projektów, które przeniesiono z I półrocza 2010, rząd przyjął 22 z 50 projektów ustaw (czyli ok. 44 proc.).
W naszej opinii, monitorowanie stopnia wykonania programów legislacyjnych przez rząd jest niezwykle istotne. Rzetelne wypełnianie obietnic legislacyjnych zawartych w planach rządu sprzyja przewidywalności tworzenia prawa. Badania dowodzą ponadto, że istnieje pozytywna korelacja między przewidywalnością tworzenia prawa i wzrostem gospodarczym – tłumaczy Tomasz Zalasiński, prawnik z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, współautor „Barometru legislacyjnego”.
Jak podkreślają autorzy raportu, odsetek projektów przyjętych przez Radę Ministrów nie odzwierciedla faktycznego zaawansowania prac nad rządowymi projektami ustaw. Biorąc pod uwagę 14 projektów, które zostały już rozpatrzone przez stały Komitet Rady Ministrów (KRM) lub Komitet do Spraw Europejskich Rady Ministrów (KSM), okazuje się, że liczba realizowanych projektów wynosi 65, a współczynnik skuteczności rośnie do 66 %. Po dodaniu wszystkich projektów, które do 31 grudnia pozostawały w konsultacjach między resortami (12), stan realizacji planu legislacyjnego wzrasta do 79%.
Wśród resortów o średnim i dużym obciążeniu legislacyjnym, w najwyższym stopniu program legislacyjny rządu zrealizowało Ministerstwo Zdrowia (przyjęto 11 z 13 zaplanowanych projektów), najsłabiej w tym zakresie wypadło natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości (przyjęto 5 z 17 zaplanowanych projektów).
Po raz pierwszy od II połowy 2008 roku zwiększyła się liczba nieplanowanych projektów ustaw przyjętych przez Radę Ministrów. Wśród resortów, które przedstawiły najwięcej niezaplanowanych projektów znalazły się: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia.
Źródło: Ernst & Young