Deutsche Börse i Eurex opublikowały dokument „Globalny rynek instrumentów pochodnych – Strategia bezpieczeństwa i spójności rynku“. Przedstawia on analizę bieżącej sytuacji oraz wyzwań na globalnym rynku instrumentów pochodnych.
Celem autorów jest prowadzenie debaty zmierzającej do opracowania strategii bezpiecznego i spójnego rynku oraz redukcji ryzyka systemowego i zwiększenia stabilności rynków finansowych.
Biała Księga opublikowana przez Deutsche Börse i Eurex wpisuje się w intensywną, prowadzoną zarówno w USA, jak i w Europie, debatę polityczną i legislacyjną na temat optymalnego zabezpieczenia stabilności rynku finansowego w świetle doświadczeń z ostatniego kryzysu finansowego. Dokument został pomyślany jako głos w tej debacie, a jego celem jest określenie strategii rozwoju rynku, która zmniejszy ryzyko systemowe. Podejmuje on na nowo temat przedstawiony w pierwszej Białej Księdze Deutsche Börse opublikowanej w maju 2008 roku.
Andreas Preuss, zastępca dyrektora generalnego Deutsche Börse i dyrektor generalny Eurex, powiedział: – Kluczowy wniosek przedstawiony w nowej Białej Księdze jest taki, iż samo wprowadzenie surowszych wymogów w zakresie legislacji i nadzoru może się okazać niewystarczające. Konieczne wydaje się stworzenie wzmocnionej struktury rynkowej z wbudowanymi zasadami minimalizowania ryzyka systemowego.
W opublikowanej przez Deutsche Börse i Eurex Białej Księdze zainteresowani czytelnicy znajdą spójną prezentację tego zagadnienia. Dokument omawia zarówno kwestie odporności rynku instrumentów pochodnych, jak i jego strukturalne niedoskonałości w kontekście kryzysu finansowego. Autorzy skupiają się głównie na zaletach związanych z efektywnym zarządzaniem ryzykiem oraz większą przejrzystością, zwłaszcza w kwestii instrumentów pochodnych rynku pozagiełdowego. Celem ostatecznym jest zapewnienie poprawnego funkcjonowania rynku instrumentów pochodnych jako całości. Strategia przedstawia kluczowe propozycje sposobów wzmocnienia obecnej struktury rynkowej. Są to m.in. :
1. Maksymalizacja wykorzystania rynków zorganizowanych do obrotu instrumentami pochodnymi;
2. Maksymalizacja wykorzystania podmiotów pośredniczących (CCP) w przypadku, gdy niemożliwy jest obrót instrumentami pochodnymi na rynkach zorganizowanych;
3. Dwustronne zabezpieczenie ryzyka związanego z obrotem instrumentami pochodnymi, najlepiej poprzez wprowadzenie neutralnej strony trzeciej, w przypadku, gdy niemożliwy jest obrót instrumentami pochodnymi na rynkach zorganizowanych lub z wykorzystaniem podmiotów pośredniczących;
4. Obowiązkowa rejestracja otwartych pozycji z ryzykiem, która stworzy standardy sprawozdawczości dla wszystkich transakcji w zakresie instrumentów pochodnych.
Białą Księgę można pobrać ze strony Deutsche Börse pod adresem: http://www.deutsche-boerse.com/whitepaper_derivatives2
Źródło: Deutsche Boerse