31 maja Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok warszawskiego WSA uznający, że udzielanie pożyczek na portalach social lending nie ma znamion działalności gospodarczej.
Interpretacja ta została wcześniej zaskarżona przez Dyrektora Izby Skarbowej działającego w imieniu Ministerstwa Finansów, które pierwotnie przyjęło, że sam fakt posiadania komputera, dostępu do Internetu i podporządkowania się regulaminowi platformy pożyczkowej świadczy o zorganizowanym charakterze działalności pożyczkodawcy.
Mimo że interpretacja ma charakter indywidualny, dotyczący konkretnego przypadku pojedynczego pożyczkodawcy, to jest to ważny punkt odniesienia dla innych tego rodzaju spraw będących obecnie w toku. Uznanie inwestowania w serwisach pożyczek społecznościowych za działalność gospodarczą mogłoby oznaczać poważne kłopoty dla dopiero rozwijającego się rynku social lending w Polsce i znacznie ograniczyć liczbę potencjalnych pożyczkodawców.
Dokumentacja sprawy w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych
M.K.
Komentuje Rafał Skarżyński, autor bloga na temat social lending SLparty.pl |
|
Środowisko pożyczkodawców związanych z serwisami social lending powinno być zadowolone z tego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Orzeczenie to kończy, z pozytywnym skutkiem, sądową batalię trwającą od 2009 r.
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał korzystny dla podatnika wyrok WSA w Warszawie, uznając że pożyczanie na portalach pożyczek społecznościowych nie jest działalnością gospodarczą. Należy pamiętać, że jest to wyrok w sprawie interpretacji indywidualnej. Tak więc każdy urząd skarbowy będzie rozpatrywał sprawę pojedynczego podatnika oddzielnie, odnosząc się jednak do wcześniejszych wyroków sądów administracyjnych i NSA. Czekamy więc na treść orzeczenia, które powinno zostać opublikowane na dniach. Wtedy będzie można zapoznać się z przesłankami, na których sąd oparł swój wyrok. To jednak jeszcze nie koniec spraw sądowych związanych z social lending. Za kilka miesięcy NSA przeanalizuje odwołanie podatnika od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w podobnej sprawie. Trzymamy kciuki. |
Źródło: Bankier.pl