Pracownicy Deutsche Banku i Banku Zachodniego WBK szykują się na rychłe przejęcie. Wszczęli spór zbiorowy, dzięki któremu chcą uzyskać gwarancję zatrudnienia po przejęciu, niepogorszenia warunków pracy i płacy oraz 6500 zł odprawy za każdy przepracowany rok w przypadku zwolnień grupowych.
Związkowcy z organizacji „Dialog 2005” zawiadomili Bank Zachodni WBK oraz Deutsche Bank Polska o wszczęciu sporu zbiorowego, który ma na celu ochronienie interesów pracowników. Związek chce, aby do 30 lipca 2018 roku zawarto porozumienie w sprawie gwarancji socjalnych dla pracowników.
Oczekiwania pracowników banków
W grudniu 2017 r. Bank Zachodni WBK podpisał umowę przejęcia części działalności Deutsche Bank Polska, w skład której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking oraz DB Securities. Jak podaje bank przejmujący, dzień rejestracji podziału Deutsche Bank Polska przypadnie na IV kwartał bieżącego roku. To oznacza, że w niedługim czasie pracownicy obu banków mogą mieć powody do zmartwień.
Związek zawodowy „Dialog 2005” w piśmie dot. wszczęcia sporu zbiorowego wnioskuje o zawarcie porozumienia, który zagwarantuje pracownikom:
- trwałość stosunku pracy przez okres co najmniej 5 lat od dnia zrealizowania planu podziału dla pracowników, którzy: w ramach podziału zostaną przejęci w trybie art. 23 (1) na nowego pracodawcę oraz po dokonaniu podziału pozostaną w Deutsche Bank Polska i będą nadal świadczyli pracę,
- niepogorszenie warunków pracy i płacy,
- wypłatę odszkodowań z tytułu naruszenia wymienionych gwarancji w wysokości ustalonej jako iloczyn miesięcznego wynagrodzenia pracownika liczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i liczby miesięcy, które pozostają do upływu okresu obowiązywania gwarancji trwałości stosunku pracy
- w przypadku konieczności dokonania zwolnienia grupowego (także w trybie indywidualnym) w Deutsche Banku lub w Banku Zachodnim WBK pracownikom odszkodowania za utratę pracy, w konsekwencji utraty trwałego źródła dochodu, w wysokości 6500 zł za każdy przepracowany rok u pracodawcy, w tym u poprzedników prawnych.
Bank Zachodni WBK, który nie jest stroną w sprawie, podkreśla w rozmowie z Bankier.pl, że bardzo poważnie traktuje kwestie pracownicze. – Dokładamy wszelkich starań, aby proces integracji przebiegał z poszanowaniem praw wszystkich stron i wartościami, jakimi kierujemy się w naszej pracy. Informujemy, że planowany proces włączenia wydzielonej części przedsiębiorstwa Deutsche Bank Polska, obejmujący także pracowników tej części Deutsche Bank Polska, nastąpi na podstawie art. 23(1) Kodeksu Pracy. Oznacza to, że Bank Zachodni WBK stanie się w dniu przejęcia części przedsiębiorstwa Deutsche Bank Polska automatycznie, z mocy prawa nowym pracodawcą tych pracowników, tj. stroną ich umów o pracę, z uwzględnieniem warunków pracy, które obowiązywały w Deutsche Bank Polska na dzień rejestracji podziału Deutsche Bank Polska (planowana data to IV kwartał br.) – podaje Ewa Krawczyk z biura prasowego Banku Zachodniego WBK.
Natomiast Sabina Salamon z Deutsche Bank Polska potwierdziła fakt wszczęcia sporu zbiorowego. Jednak nie ujawnia informacji dotyczących stanowisk stron.