Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu wrosła w czerwcu o 14,5% r/r wobec 13,5% w maju, co było powyżej naszej prognozy (12,6%) i konsensusu rynkowego (11,5%). W efekcie, poziom produkcji w czerwcu był o 9,4% wyższy niż w czerwcu 2008 r., co jest kolejnym potwierdzeniem powrotu aktywności w tym sektorze do poziomu sprzed globalnego kryzysu. Dynamika produkcji oczyszczonej z wpływu czynników sezonowych wyniosła 11,7% r/r.
Chiński wzrost wspiera polski eksport high-tech
Głównym czynnikiem ożywienia w przemyśle jest wzrost polskiego eksportu, wspierany przez szybki wzrost eksportu niemieckiego do gospodarek wschodzących, w szczególności Chin. Taką ocenę potwierdzają dobre dane o polskim eksporcie w maju (wzrost o 24,3% r/r) oraz odnotowany w czerwcu najwyższy od grudnia 2005 r. poziom wskaźnika PMI dla nowych zamówień eksportowych w przetwórstwie przemysłowym (55,7 pkt. wobec 54,5 w maju). W Niemczech wskaźnik wyniósł w czerwcu 57,7 pkt., a w marcu był najwyższy w historii (63,2 pkt.).
Struktura czerwcowej produkcji potwierdza jej związek z koniunkturą w eksporcie niemieckim. Na szczególną uwagę zasługuje silny wzrost produkcji sprzedanej w dziale „komputery, wyroby optyczne i elektroniczne” (wzrost o 98,1% r/r wobec 95,4% w maju). W dziale tym wytwarzane są m.in. elementy elektroniczne i obwody drukowane (wykorzystywane jako wsad do produkcji wyrobów przemysłowych), których produkcja wzrosła w maju o 174.6% r/r. Na podstawie danych GUS o strukturze produkcji przemysłowej w okresie styczeń-maj szacujemy, że wkład produkcji w dziale „komputery, wyroby optyczne i elektroniczne” do rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w czerwcu wyniósł 3,1 pkt. proc.
Budownictwo nadrabia zaległości
Dynamika produkcji budowlano-montażowej w czerwcu wyniosła 9,6% r/r (2,3% w maju), a więc powyżej konsensusu (4,2%) i naszej prognozy (4,4%). Przyspieszenie wzrostu produkcji budowlano- montażowej związane jest ze stopniową odbudową inwestycji przedsiębiorstw i sektora publicznego, które w pierwszym kwartale były silnie ograniczone przez trudne warunki atmosferyczne. W przypadku inwestycji publicznych występuje naszym zdaniem „efekt nadrabiania” zaległości z I kw., wymuszony przez konieczność wywiązywania się z realizacji kolejnych etapów tych inwestycji, szczególnie dużych projektów infrastrukturalnych związanych z EURO 2012. Potwierdza to silny wzrost dynamiki produkcji w kategorii „inżynieria lądowa i wodna” do 3,5% r/r wobec -11,3% w maju.
Czy dane o produkcji przyspieszą podwyżkę stóp?
Dla niektórych członków RPP wyższy od konsensusu wzrost produkcji przemysłowej, oznaczający szybsze domykanie się luki popytowej, będzie zapewne ważnym argumentem przemawiającym za koniecznością zaostrzenia polityki monetarnej wczesną jesienią. Jednak kluczowa dla oceny perspektyw inflacji jest dynamika jednostkowych kosztów pracy w przemyśle, odzwierciedlająca kosztową presję inflacyjną. Szacujemy, że dynamika ta wyniosła w czerwcu -8,0% r/r, a w II kw. -7,1% r/r. Spodziewamy się, że czynnik ten zostanie wzięty pod uwagę przez RPP, co oznacza niskie prawdopodobieństwo wcześniejszego (niż w październiku) rozpoczęcia cyklu zacieśnienia polityki monetarnej.
Jaki wzrost PKB w II kw. ?
Na podstawie dzisiejszych danych o produkcji szacujemy, że wzrost wartości dodanej w przemyśle w II kw. ukształtował się na poziomie ok. 11,0% r/r, a więc był zbliżony do naszej prognozy kwartalnej (por. INVESTrendy z 5.07.2010). Jednocześnie lepsze od konsensusu dane o produkcji budowlano-montażowej sygnalizują, że w II kw. roczny wzrost wartości dodanej w budownictwie ukształtował się na poziomie nieznacznie wyższym od przewidywanego w naszej prognozie kwartalnej (-0,6% r/r). Dzisiejsze dane stanowią zatem wsparcie dla naszej prognozy dynamiki PKB w II kw. br., która wyniosła 3,1% r/r. Podtrzymujemy ocenę, że w całym 2010 r. PKB wzrośnie o 3,1% r/r.
Źródło: INVEST-BANK S.A.