Program zaangażowania prospołecznego uczniów „Możesz na mnie polegać” zostanie wdrożony we wszystkich szkołach, które są partnerami projektu „Klasa BGŻ”. Celem programu jest docenienie tych uczniów, którzy już są aktywni i zaktywizowanie tych, którzy bez takiego bodźca pozostaliby na uboczu wartościowych działań na rzecz innych.
– Pomagamy innym i uczymy pomagać. Dlatego Fundacja BGŻ przygotowała zasady programu wolontariatu, który łączy założenia projektu Klasa BGŻ i nasze motto ‘możesz na mnie polegać’. Program jest rezultatem współpracy Fundacji BGŻ i szkół partnerskich, by wspierać je w realizacji istniejących form aktywności społecznej i inspirować do podejmowania nowych wyzwań – powiedziała Małgorzata Zdzienicka – Grabarz, prezes Fundacji BGŻ.
– Projekt ten powinien w pewnym stopniu wynikać z planu wychowawczego szkoły, do realizacji, którego zobligowani są wszyscy uczniowie i nauczyciele. Nie chodzi bowiem o to, by tworzyć dodatkowy plan działania dla Klasy BGŻ. Popieram inicjatywę i myślę, że to wspaniałe wyzwanie na nowy rok szkolny 2009/2010 – mówi Aleksander Palczewski, dyrektor I LO im. Nowodworskiego w Krakowie, gdzie Klasa BGŻ obecna jest od 2008 roku. Program Klasa BGŻ w tym liceum obejmuje aktualnie 35 uczniów.
Według założeń programu, każdy uczeń Klasy BGŻ odbędzie w ciągu roku szkolnego łącznie ok. 50 – 75 godz. wybranych przez siebie zajęć artystycznych, sportowych oraz wolontariatu. Możliwe jest podejmowanie działań interdyscyplinarnych, np. zorganizowanie konkursu tańca dla dzieci, łączących w sobie kreatywność twórczą oraz działanie na rzecz innych. Doświadczenia uzyskane w programie pomogą uczniom kształtować umiejętność pracy w grupie i rozbudzać ciekawość świata. Największe znaczenie ma bezpośredni kontakt z innymi ludźmi, nawiązywanie relacji i rozwijanie poczucia odpowiedzialności za innych.
Uczniowie będą na bieżąco dokonywać oceny realizacji zadań, pod kątem nabywania nowych umiejętności i kompetencji. Sukces programu zależeć będzie od koordynatora, którego zadaniem jest inspirowanie i ocena podejmowanych przez uczniów działań. Najciekawsze projekty będą wyróżniane przez Fundację BGŻ.
Rozpoczęty rok szkolny będzie czasem pilotażu programu „Możesz na mnie polegać”. Doświadczenia z jego realizacji pozwolą na sformułowanie zasad wspólnych dla wszystkich szkół – partnerów Fundacji BGŻ. Jednak już dziś uczniowie Klasy BGŻ swoimi działaniami będą budować i wzmacniać fundamenty społeczeństwa obywatelskiego.
Oto, co sądzą o programie „Możesz na mnie polegać” pozostali dyrektorzy szkół będących parterami programu Klasa BGZ:
Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, gdzie w tym roku powstała Klasa BGŻ. Klasa liczy 7 uczniów z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
„Będzie to ważny element autorskiego dla danej szkoły programu wychowawczego. W pierwszej kolejności w odniesieniu do uczestników projektu Klasa BGŻ, a w dalszej – być może, do wszystkich uczniów – stwierdza, i dodaje: – Uczeń, poprzez swoje zaangażowanie w pracy na rzecz innych ludzi, pokazuje jednocześnie swoim rówieśnikom jak zmienić mentalność z postawy ‘brać’ na ‘dawać’.
Marek Łaźniak, dyrektor XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Pierwsza Klasa BGŻ powstała tutaj w 2006 roku. Program w tej szkole obejmuje obecnie 51 uczniów.
„Działania uczniów mają być skierowane do innych. Sam udział w zawodach sportowych, zajęciach teatralnych i innych nie jest takim działaniem. Chodzi o organizację zajęć dla innych, w wybranym obszarze, np.: przygotowanie dla uczniów naszej szkoły lub innych szkół rozmaitych przedsięwzięć związanych z kulturą i sztuką albo sportem i turystyką oraz pracę na rzecz innych, czyli wolontariat. Wystarczy 25 godzin rocznie takich działań. Na wniosek kierownika projektu wyróżniłbym uczniów szczególnie zaangażowanych. Jednym słowem – jak najmniej formalizmu.”
Agata Dowgird, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Szkoła jest najstarszym partnerem programu Klasa BGŻ, zaangażowanym od 2003 roku. Obecnie programem objętych jest 76 uczniów tego liceum.
„Duża część uczestników projektu Klasa BGŻ podejmuje z własnej inicjatywy wiele działań społecznych. Inspiratorem tych aktywności często jest szkoła bądź internat. I chociaż konieczność rozliczania się z podejmowanych społecznie prac, może odbierać im walor spontaniczności i dobrowolności, to forma ich rejestrowania, jaką jest program będzie inspirować do działania te osoby, które w chwili obecnej nie przejawiają większej inicjatywy. Skłoni także do otwierania się na potrzeby innych i wychodzenia poza internat.”
Źródło: Bank BGŻ