Rozszerzenie UE w maju 2004 roku zwiększyło grono krajów w Unii ze stosunkowo niskim dochodem narodowym. Wyrównywanie dochodów między nowymi a starymi krajami członkowskimi z oczywistych względów pociągnie za sobą przepływ pracowników ze Wschodu na Zachód Europy oraz kapitału w odwrotnym kierunku.
W czasie konferencji eksperci i uczestnicy życia gospodarczego będą dyskutować na temat korzyści i kosztów tych procesów, stanowiących szanse zarówno dla starych jak i nowych państw członkowskich UE, a jednocześnie mogących powodować polityczny sprzeciw. Opierając się na doświadczeniu z przepływem pracowników i kapitału w Europie i na świecie, podczas konferencji poruszone zostaną następujące zagadnienia:
Jakie rozmiary osiągnie przepływ pracy i kapitału w rozszerzonej Europie? Czy przepływ kapitału będzie większy, zakładając, że mobilność pracowników jest ograniczona?
Jak zmiany związane z przemieszczaniem się pracowników i kapitału wpływają na wzrost gospodarczy, płace, zatrudnienie i strukturę gospodarczą?
Jaka polityka zwiększy korzyści i ograniczy koszty wynikające z przepływu pracy i kapitału?
Konferencja prasowa podsumowująca dyskusję odbędzie się we wtorek, 31 stycznia o godz. 13:00 w sali im Wł. Grabskiego (ul. Świętokrzyska 11/21, Warszawa). W konferencji uczestniczyć będą Michael Deppler, dyrektor Europejskiego Oddziału MFW, Leslie Lipschitz, dyrektor Instytutu MFW i Susan Schadler, z-ca dyrektora Europejskiego Oddziału MFW.