„Banki chcąc pomóc swoim klientom w utrzymaniu stabilności finansowej, wprowadziły tzw. Wakacje kredytowe. Najatrakcyjniejsze formy wakacji dla kredytów hipotecznych ma Bank Pekao S.A., gdzie zarówno rata kapitałowa i odsetkowa może być zawieszona 2 razy w okresie kredytowania, na 6 miesięcy (nie częściej niż raz na 5 lat) oraz w Alior Banku, gdzie rata kapitałowa może być zawieszona przez okres nawet 60 miesięcy.” czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
„Poza wakacjami kredytowymi można ubiegać się o karencję w spłacie. Podstawową różnicą jest, iż w przypadku karencji odroczeniu ulega tylko część kapitałowa (część odsetkową należy regularne spłacać), podczas gdy wakacje kredytowe zapewniają przerwę w spłacie obu części (dlatego zazwyczaj jest to jeden miesiąc).” informuje gazeta.
„[…]aby ubiegać się o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, należy regularnie spłacać raty przez minimum około 12 miesięcy. Część banków udziela takiego rozwiązania raz w roku, np. Kredyt Bank przyznaje 1 miesiąc wakacji w roku a inne np. Bank Pocztowy udziela 12-miesieczych wakacji ale nie więcej niż 18 m-cy w całym okresie kredytowania przy kredycie hipotecznym.” czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Przed ewentualnym pójściem na ugodę dobrze jest zorientować się, czy nasz bank nie ma w ofercie np. wspomnianych wakacji kredytowych. Dodatkowy miesiąc czasu na spłacenie raty da nam możliwość uzbierania potrzebnych funduszy i jednocześnie będzie mniej kosztowny niż ugoda, która często wiąże się z wysokimi opłatami.