Za główne czynniki, które zadecydowały o utrzymaniu wysokiej oceny, agencja uznała bardzo dobre wyniki operacyjne PZU SA i PZU Życie SA oraz silną pozycję konkurencyjną Grupy PZU na polskim rynku ubezpieczeniowym, przede wszystkim w zakresie wysokiej rozpoznawalności marki oraz bezkonkurencyjnej sieci sprzedaży.
Negatywny wpływ na ocenę miały natomiast ograniczone możliwości inwestowania przez Spółki Grupy PZU za granicą, zwłaszcza w dłużne papiery wartościowe o wysokiej ocenie ratingowej. Przyznany przez agencję rating odzwierciedla również niepokój analityków S&P w odniesieniu do wpływu, jaki może mieć sytuacja związana z akcjonariatem PZU SA na przyszłą działalność grupy, w tym w szczególności na ewentualne niekorzystne zmiany zarządu i wstrzymanie realizowanych obecnie projektów strategicznych.
Agencja zaznaczyła, że w momencie podwyższenia jakości portfela inwestycyjnego Spółek Grupy PZU oraz rozwiązania spraw związanych z akcjonariatem PZU SA ocena ratingowa Spółek może zostać podniesiona. Zdaniem analityków S&P możliwe to jednak będzie przy równoczesnym spełnieniu następujących warunków:
• zachowanie stabilnego składu Zrządów i pozostanie na stanowisku obecnego Prezesa Zarządu PZU SA,
• kontynuacja zaangażowania Zarządów w rozpoczęty w 2004 roku proces modernizacyjny Spółek,
• utrzymanie bardzo dobrych wyników operacyjnych,
• oraz utrzymanie wysokiego stopnia kapitalizacji Grupy PZU, który już obecnie kształtuje się na poziomie „AA”.
Zmiana w przyszłości perspektywy na pozytywną („positive outlook”) będzie zdaniem analityków S&P wyraźnym sygnałem, że spółki są bardzo blisko spełnienia wszystkich powyższych warunków.