Wyniki finansowe na koniec września 2004 r.
Suma bilansowa banku wyniosła na koniec 3. kwartału 2004 r. 9,69 miliarda złotych,
w porównaniu do 8,78 miliarda złotych na koniec roku 2003. Bank wypracował na koniec września 2004 r. zysk netto w wysokości 113,2 miliona złotych, wyższy o 131% w porównaniu do 49,0 milionów złotych wypracowanych w analogicznym okresie 2003 r. Jest to najwyższy wynik w dotychczasowej historii banku.
Wolumen kredytów udzielonych klientom wyniósł na koniec 3. kwartału 2004 r. 5,68 miliarda złotych, wzrastając o 19% w stosunku do analogicznego okresu 2003 r., kiedy wyniósł on
4,77 miliarda złotych. Jednocześnie odsetek kredytów nieregularnych wyniósł 11,03%,
w porównaniu do 13,23% rok wcześniej. Łączna wartość zgromadzonych depozytów wyniosła na koniec 3. kwartału 6,18 miliarda złotych, w porównaniu do 5,0 miliardów na koniec
3. kwartału 2003 r., co stanowi wzrost o 23,6%.
Przychody z tytułu odsetek wyniosły po 3 kwartałach 2004 r. 425,1 miliona złotych,
w porównaniu do 280,0 milionów złotych rok wcześniej – wzrastając o 51,8%. Wynik na działalności bankowej osiągnął wartość 448,6 miliona złotych, o 27,0% więcej niż po trzech pierwszych kwartałach 2003 r., kiedy wyniósł on 353,3 miliona złotych.
Koszty działania banku za pierwsze 3 kwartały 2004 r. wyniosły 237,5 miliona złotych,
w porównaniu do 230,3 miliona złotych w tym samym okresie roku 2003, co stanowi wzrost
o 3%. Przy wysokim wzroście wyniku z działalności bankowej pozwoliło to na obniżenie wskaźnika kosztów do dochodu CIR do poziomu 52,9% (61,5% z amortyzacją), podczas gdy rok wcześniej wynosił on odpowiednio 65,2% i 75,4%. Zwrot na kapitale ROE netto liczony na koniec 3. kwartału 2004 wyniósł 23,6%.
Fundusze własne banku wynoszą obecnie 640 milionów złotych, a współczynnik wypłacalności 11,8%.
Bankowość korporacyjna – finansowanie transakcji handlowych
Raiffeisen Bank Polska S.A. jest specjalistą w finansowaniu transakcji handlowych, bazując na silnej pozycji Grupy Raiffeisen w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Transakcje strukturyzowane finansowania handlu stanowią jedną z mocnych stron naszej bankowości korporacyjnej. Szczególnym rodzajem finansowania zakupów i sprzedaży towarów jest tzw. Commodity financing, czyli finansowanie kupna i sprzedaży towarów masowych, notowanych na giełdach towarowych, takich jak: ropa naftowa, produkty ropopochodne (paliwa i energia), metale nieżelazne, chemikalia, kawa, kakao, bawełna, ryż i zboża. Finansowane transakcje dotyczą najczęściej handlu polskich przedsiębiorstw z partnerami w Rosji, na Ukrainie oraz
w krajach Unii Europejskiej. Wolumen transakcji dotyczących obsługi eksportu i importu zrealizowanych przez Raiffeisen Bank Polska S.A. wyniósł po 3 kwartałach 2004 r.
178,5 miliarda złotych, w porównaniu do 74,1 miliarda w analogicznym okresie roku 2003,
co stanowi wzrost o 141%. Wolumen obsłużonych transakcji importowych osiągnął odpowiednio 158,9 miliarda złotych, o 163% więcej niż po 3 kwartałach 2003 r., kiedy wyniósł 60,3 miliarda złotych. Transakcje obsługi eksportu wyniosły z kolei 19,6 miliarda złotych po 3 kwartałach 2004 r., w porównaniu do 13,8 miliardów rok wcześniej, co stanowi wzrost o 42%.
Raiffeisen Bank Polska S.A. i Raiffeisen Faktoring Polska Sp. z o.o. plasują się obecnie na drugim miejscu wśród polskich faktorów pod względem obrotu faktoringowego, z udziałem
w rynku w wysokości 18% (dane: Konferencja Instytucji Faktoringowych, wrzesień 2004 na podstawie wyników po 1. półroczu 2004 r.).
Rola Grupy Raiffeisen w finansowaniu transakcji handlowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dostrzegana jest przez specjalistyczne instytucje i publikacje. Wyrazem tego jest tytuł „Najlepszy Bank Regionalny w Europie Środkowo-Wschodniej”, który Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB) otrzymał w tym roku od branżowego magazynu „Trade Finance” oraz tytuł „Najlepszego Banku Finansującego Transakcje Handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej 2004” przyznany RZB przez prestiżowy magazyn „Global Finance”.
Obsługa Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MSP) i firm Mikro
Jednym z kluczowych segmentów rynku jest dla Raiffeisen Bank Polska S.A. sektor MSP, którego obsługa jest dynamicznie rozwijającą się linią biznesową banku. W Raiffeisen Bank Polska S.A. jako MSP definiuje się firmy, których roczne obroty nie przekraczają 20 milionów złotych. Udział Raiffeisen Bank Polska S.A. w obsłudze bankowej firm o obrotach rocznych pomiędzy 3,4 miliona złotych (próg pełnej sprawozdawczości finansowej) a 20 milionów złotych przekracza już 16%. Obecnie bank chce nadal pozyskiwać klientów z tego segmentu, ale jednocześnie zamierza skoncentrować się na dotarciu z ofertą do firm najmniejszych, których roczne obroty nie przekraczają 3,4 miliona złotych.
Po przeanalizowaniu specyfiki działalności firm z segmentu Mikro, o rocznych obrotach poniżej 3,4 miliona złotych, Raiffeisen Bank Polska S.A. zaproponował tej grupie klientów zestaw dostosowanych do ich potrzeb produktów bankowych pod nazwą Pakiet „R-Profit Przedsiębiorca”. Pakiet ten oferowany jest w trzech wariantach: „Optymalny”, „Komfortowy”
i „Kredytobiorca”, zróżnicowanych w zależności od poziomu aktywności oraz potrzeb klientów w zakresie produktów bankowych i stopnia ich wykorzystania.
Pakiet „Optymalny” jest korzystny szczególnie dla klientów, którzy dokonują częstych przelewów i korzystają z bankowości elektronicznej, pakiet „Komfortowy” proponujemy klientom średnio-aktywnym (zlecającym mniej przelewów), natomiast pakiet „Kredytobiorca” stworzony został dla firm korzystających z produktów kredytowych w Raiffeisen Bank Polska S.A. i zapewnia m.in. bardzo niskie koszty prowadzenia rachunku. Jest to rachunek bieżący o oprocentowaniu progresywnym, które zależy od wysokości salda, a dla najniższego przedziału jest znacznie wyższe niż w przypadku `tradycyjnego` rachunku bieżącego.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę debetową VISA Business, a wkrótce w ogólnopolskiej ofercie pojawi się karta kredytowa – wciąż nowość na polskim rynku bankowym.
W pierwszym kwartale przyszłego roku firmy Mikro będą mogły korzystać w Raiffeisen Bank Polska S.A. z nowych elektronicznych kanałów dostępu do rachunków – transakcyjnego Centrum Telefonicznego i systemu bankowości mobilnej R-Mobile, w którym operacji bankowych dokonuje się z menu telefonu komórkowego.
Bankowość detaliczna
Bank kontynuuje rozwój oferty dla klientów indywidualnych. We współpracy ze swoim strategicznym partnerem UNIQA, Raiffeisen Bank przygotował produkt łączący ubezpieczenie na życie z korzystną lokatą kapitału. „Kapitał & Pewność – inwestycyjne ubezpieczenie na życie” pojawi się w ofercie banku już od przyszłego tygodnia. Oferta gwarantuje pełne ubezpieczenie na życie na okres 6 lub 12 miesięcy. Składka wpłacana jest jednorazowo na okres 6 lub 12 miesięcy. Po tym czasie Klientowi wypłacone zostaje świadczenie w wysokości wpłaconej składki powiększonej o gwarantowany udział w zysku. Pieniądze zainwestowane w Inwestycyjne ubezpieczenie na życie są wolne od podatku dochodowego.
W ostatnim kwartale oferta banku została również wzbogacona o produkty ubezpieczeniowe Amplico Life S.A. – przygotowane specjalnie dla klientów Raiffeisen Bank Polska S.A. pakiety ubezpieczeń na życie z funduszem inwestycyjnym OPTIMAX.
Bank rozszerzył ostatnio swoją ofertę dla klientów indywidualnych także o jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych towarzystw AIG TFI S.A oraz Skarbiec TFI S.A., obok zaoferowanych już wcześniej jednostek funduszy Union Investment TFI S.A.
Raiffeisen Bank planuje dalszy rozwój usług dla klientów detalicznych – bank prowadzi obecnie 130 tys. rachunków indywidualnych i obsługuje 97 tys. kart kredytowych (dane na koniec września 2004). Udział banku w krajowym rynku kart kredytowych wynosi obecnie ok. 6%,
a od początku tego roku bank osiągnął 20,4% przyrost liczby rachunków osobistych, co stanowi najlepszy wynik na rynku.
Raiffeisen Bank Polska S.A. powstał w 1991 roku jako bank ze 100% kapitałem zagranicznym. Wyłącznym akcjonariuszem jest Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB AG) poprzez Raiffeisen International Bank-Holding AG (Raiffeisen International). Raiffeisen International jest międzynarodowym holdingiem należącym w 100 proc. do RZB, który zrzesza najważniejsze podmioty zależne Grupy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym przede wszystkim należące do Grupy banki.