Zdecydowanie lepiej zachował się krajowy rynek papierów dłużnych. Po dość spokojnym początku miesiąca, w jego połowie gwałtownie spadły rentowności obligacji, w wyniku reakcji na zaskakująco niskie dane o inflacji (zaledwie 1,5%). W drugiej połowie miesiąca na polskim rynku obligacji działo się już niewiele. W efekcie indeks IROS mierzący koniunkturę na polskim rynku obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym zyskał +0,69%, wobec -0,12% w sierpniu. We wrześniu Indeks Rynku Pieniężnego (IRP_WIBID_1M) zwiększył swą wartość o +0,36%. Najwięcej w minionym miesiącu zyskały obligacje o dłuższych terminach do wykupu – subindeks obligacji 10-letnich IROS-10 zyskał +0,99%, choć w ciągu miesiąca zyskiwał nawet +1,3%. Niewiele słabiej wypadły obligacje 5-letnie, których subindeks zyskał +0,87%, zaś obligacje o najkrótszych terminach do wykupu, opisane przez subindeks IROS-2 zyskały +0,45%.
Na dobrej sytuacji na rynku papierów dłużnych zyskały otwarte fundusze emerytalne, które po dwóch słabych miesiącach, w większości zakończyły miniony miesiąc na plusie. Zmiana wartości rozrachunkowej OFE wyniosła średnio +0,37% (wobec -1,63% w sierpniu) i był to wynik identyczny z osiągniętym przez benchmark dla funduszy emerytalnych, którym jest indeks IRFU-emp, złożony w 30% ze zmiany wartości indeksu WIG i w 70% ze zmiany indeksu IROS.
Osiem funduszy osiągnęło wynik lepszy od benchmarku, przy czym najlepsze rezultaty wypracowały fundusze największe: Commercial Union OFE (+0,79%) oraz ING NNP OFE (+0,71%). Tak dobre wyniki zawdzięczają głównie temu, iż w ich portfelach jest relatywnie więcej akcji spółek dużych, których indeks WIG20 jako jedyny zanotował we wrześniu wzrost. Drugi z funduszy znalazł się w pierwszej trójce comiesięcznych zestawień po raz pierwszy od lipca zeszłego roku, kiedy to wypracował najlepszy wynik w grupie. Z bardzo dobrym wynikiem (+0,61%) zakończył miesiąc również Generali OFE, który przez 3 miesiące drugiego kwartału tego roku zajmował ostatnie miejsca w zestawieniach. Lepsze wyniki od benchmarku wypracowały jeszcze: OFE PZU „Złota Jesień” (+0,55%), OFE DOM (+0,54%), OFE Pocztylion (+0,53%), OFE Skarbiec-Emerytura (+0,45%) oraz Nordea OFE (+0,41%).
Trzeci miesiąc z rzędu kiepsko wypadły fundusze, które w pierwszej połowie tego roku zajmowały czołówki comiesięcznych zestawień: Pekao OFE i OFE Polsat. Zarządzający tymi funduszami, którzy w pierwszej połowie roku spijali śmietankę z inwestycji w średnie i małe spółki, w ostatnich tygodniach spadków, tracili najwięcej. Dla drugiego z funduszy, miniony miesiąc był na tyle niepomyślny, że osiągnięty wynik przyjął ujemną wartość -0,64%. Zaskakująco słaby wynik wypracował również fundusz AXA OFE (+0,18%), który zajął w zestawieniu miejsce 14-te, najgorsze od półtora roku. Niewiele wyższą stopę zwrotu osiągnął lider sierpniowego zestawienia – OFE Allianz Polska (+0,19%). Warto jeszcze zwrócić uwagę na Bankowy OFE, który po bardzo słabych 4 miesiącach, kiedy zajmował ostatnie miejsca w zestawieniach, we wrześniu trafił do pierwszej dziesiątki funduszy (+0,36%).
Komentarz do rankingu
We wrześniowym rankingu funduszy emerytalnych, pozycję lidera zachował AIG OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższe noty 5a w obu horyzontach czasowych: 36 i 12-miesięcznym. W pierwszej trójce utrzymał się również OFE Polsat, z najwyższą oceną w horyzoncie długoterminowym (5a), jednak w zestawieniu krótkoterminowym, po raz pierwszy od półtora roku został oceniony na poziomie niższym niż 5a (4a). Do grona liderów w rankingu 36-miesięcznym awansował również ING NNP OFE, z notą 5a. Po raz pierwszy od 7 miesięcy w trójce najlepszych funduszy nie znalazł się Pekao OFE, który przez ponad rok otrzymywał najwyższe noty w obu zestawieniach. Fundusz ten źle sobie radzi z giełdową korektą, co przekłada się na słabsze stopy zwrotu, a także pogarszającą się od 3 miesięcy relacją zysku do ryzyka. Z pozostałych funduszy, warto jeszcze zwrócić uwagę na Commercial Union OFE oraz Generali OFE. Pierwszy z nich od kilku miesięcy pnie się w naszych zestawieniach (we wrześniu otrzymał ocenę najwyższą w horyzoncie 12-miesięcznym, podczas gdy przez niecałe 2 lata tylko raz przekroczył poziom 3a). Poprawa pozycji wynika z coraz korzystniejszej relacji zysk/ryzyko.
Drugi ze wspomnianych funduszy – Generali OFE, jest dokładnie w odwrotnej sytuacji. Jeszcze pół roku temu uzyskiwał najwyższe oceny zarówno w krótkim, jak i w długim horyzoncie, tymczasem we wrześniu nota 12-miesięczna spadła do 2a. Niższe oceny wynikają przede wszystkim z gorszych stóp zwrotu osiąganych w drugim kwartale br. Ponieważ w ostatnich trzech miesiącach zarządzający poprawił wyniki, a ryzyko przestało tak drastycznie wzrastać, można się spodziewać, że w niedługim czasie również w naszych rankingach fundusz zacznie prezentować się nieco lepiej.