W końcu czerwca rezerwy dewizowe Polski wynosiły ok. 70 mld euro. Ich poziom wzmacnia wiarygodność finansową naszego kraju.
Narodowy Bank Polski opublikował 7 lipca dane o stanie pieniądza rezerwowego na koniec czerwca 2010 r. Potwierdzają one, że stan rezerw dewizowych Polski, zarządzanych przez NBP, utrzymuje się na wysokim poziomie.
W przeliczeniu na euro rezerwy w końcu czerwca wyniosły 69 mld 974,4 mln. W przeliczeniu na dolary USA było to 85 mld 459,3 mln. W porównaniu ze stanem z końca maja odnotowano minimalne spadki stanu rezerw w obu tych walutach, spowodowane bieżącymi transakcjami repo, dokonywanymi przez bank centralny. Wzrosła za to wartość wszystkich pozostałych składowych rezerw, w tym przede wszystkim wartość lokat i papierów wartościowych będących w posiadaniu NBP – stanowią one ostatnio 86,3 proc. całości rezerw. Jedną z ważnych składowych rezerw jest kupione przez NBP złoto – w końcu czerwca w złocie utrzymywano 4,8 proc. rezerw dewizowych Polski, o wartości blisko 3,4 mld euro.
Polska buduje zasób rezerw od wielu lat, a szczególnie szybko rosły one od lipca 2009 r. Obecny ich poziom (z końca czerwca 2010 r.), wyrażony w euro, jest o 46,8 proc. wyższy niż rok wcześniej. Ten wzrost w pewnej części jest też efektem umiejętnego lokowania rezerw przez specjalistów NBP.
Wysoki stan rezerw dewizowych umacnia wiarygodność finansową Polski, w tym międzynarodową wiarygodność polskiego banku centralnego i polskiego złotego.
Źródło: NBP