Zdaniem ekspertów Union Investment TFI w nadchodzącym roku indeksy giełdowe w dalszym ciągu będą rosły – chociaż nie tak silnie, jak miało to miejsce w ostatnich dwóch latach.
Dobre prognozy dla spółek notowanych na GPW oznaczają, że w funduszach akcji nadal tkwi potencjał, który może przynieść inwestorom atrakcyjne zyski.
Po okresie listopadowej korekty, indeks WIG20 systematycznie zwyżkował, osiągając tegoroczny rekord – ponad 2780 pkt. Niektórzy analitycy spekulowali, że w tej sytuacji inwestorzy zechcą zrealizować zyski, powodując tym samym dużą przecenę akcji. Tak się jednak nie stało. Obecnie WIG20 utrzymuje się na poziomie ponad 2700 pkt., a wiele wskazuje na to, że na koniec 2011 roku może wzrosnąć do 3100 pkt.
Wiele powodów do zadowolenia inwestorów daje kondycja polskiego przemysłu. W październiku produkcja przemysłowa wzrosła o 8 proc., a w listopadzie wskaźnik menedżerów logistycznych (PMI) dla Polski osiągnął poziom 55,9 pkt. Jest to najlepszy wynik od 2004 roku. Poprawę sytuacji przedsiębiorstw niefinansowych potwierdzają dane GUS. Po trzecim kwartale 2010 roku ich zysk netto wyniósł 28,3 mld zł – o 34,7 proc. więcej niż w II kwartale br.
Dobre są także prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce. Komisja Europejska szacuje, że w 2011 roku PKB wzrośnie do 3,9 proc., zaś w 2012 roku osiągnie poziom 4,2 proc., czyniąc Polskę liderem wzrostów w strefie UE. Wiele argumentów przemawia więc za tym, aby rozpocząć długoterminowe inwestycje w fundusze akcyjne. Zdaniem zarządzających Union Investment TFI w tej sytuacji dobrą propozycją jest subfundusz UniKorona Akcje. – Prognozowane na przyszły rok wskaźniki makroekonomiczne,
a także umacnianie się koniunktury w spółkach niefinansowych, daje realne szanse na to, że w nadchodzącym roku subfundusz ten przyniesie atrakcyjne zyski – mówi Ryszard Rusak, Dyrektor Inwestycyjny ds. Akcji Union Investment TFI. Do zakupu funduszy akcyjnych zachęca dodatkowo fakt, że obecnie akcje na warszawskim parkiecie są relatywnie tanie. W drugim tygodniu grudnia relacja ceny do wartości księgowej (C/WK) wyniosła około 1,6, w porównaniu do 3,5 w lipcu 2007 roku.
Przyszły rok to również okazja dla osób skłonnych do podjęcia większego ryzyka. Inwestorzy o takim profilu mogą rozważyć ulokowanie kapitału w subfunduszu UniAkcje Sektory Wzrostu. Jego polityka inwestycyjna opiera się na wyborze sektorów o wysokim potencjale wzrostu na rynku polskim oraz rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.
– O doborze akcji do portfela decyduje analiza fundamentalna i jakościowa spółek z poszczególnych sektorów. Warto zwrócić uwagę, że od momentu zmiany polityki inwestycyjnej, przez ostatnie pięć miesięcy, subfundusz wypracował prawie 12,7 proc. zysku – mówi Jarosław Lis, zarządzający funduszami Union Investment TFI.
Inwestorom instytucjonalnym zarządzający Union Investment TFI polecają specjalistyczny subfundusz otwarty – UniTotal Trend. Jego cechą charakterystyczną jest elastyczna strategia inwestycyjna. Polega ona na zmianie poziomu zaangażowania w akcje, papiery dłużne oraz instrumenty pochodne zależnie od trendu oraz średnio- i długoterminowych prognoz rozwoju sytuacji makroekonomicznej. O skuteczności tej strategii może świadczyć fakt, że przez ostatni rok (do 30.11.2010) UniTotal Trend osiągnął stopę zwrotu ponad 35 proc.
Źródło: Union Investment TFI