Oprocentowanie najbardziej popularnych obligacji detalicznych – dwulatek – wzrosło aż o 55 punktów bazowych do 5,30% w porównaniu z papierami emitowanymi w listopadzie. Oprocentowanie czterolatek zwiększyło się o 50 punktów bazowych do 6,00%, a obligacji dziesięcioletnich o 25 punkty bazowe do 6,75%. Grudzień będzie również drugim miesiącem sprzedaży obligacji trzyletnich, oprocentowanych na poziomie 4,95%.
– Kolejny już raz w tym roku podwyższamy oprocentowanie obligacji detalicznych, co z pewnością powinno zachęcić do inwestowania w te instrumenty. Nasza oferta obligacji nie tylko podąża za zmieniającymi się warunkami na rynku finansowym, ale jest też jeszcze bardziej konkurencyjna w porównaniu do innych form oszczędzania. Obligacje detaliczne Skarbu Państwa to nie tylko zysk na korzystnym coraz wyższym poziomie, ale też bezpieczna, pewna inwestycja zwłaszcza przy obecnej bardzo niestabilnej sytuacji na giełdzie. Każdy, kto kupi obligacje ma zagwarantowaną wypłatę wszystkich zainwestowanych środków wraz z narosłymi odsetkami – mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa w Ministerstwie Finansów.
Obligacje dwuletnie DOS1209 mają oprocentowanie stałe (5,30% w skali roku).
Oprocentowanie trzylatek TZ1110 oparte jest natomiast na wskaźniku WIBOR 6 miesięczny i aktualizowane co pół roku. Na okres pierwszych 6 miesięcy oprocentowanie zostało ustalone na poziomie 4,95%.
Oprocentowanie obligacji czteroletnich COI1211 w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,00%. W kolejnych latach oprocentowanie jest aktualizowane o stopę inflacji powiększonej o stałą marżę w wysokości 2,50%.
Najwyższe oprocentowanie prezentują dziesięcioletnie obligacje skarbowe (EDO1217). Oprocentowanie tych obligacji wynosi 6,75% w skali roku w pierwszym okresie odsetkowym. W kolejnych okresach rozrachunkowych zależy od stopy inflacji powiększonej o stałą marżę w wysokości 2,75 %.
– Obligacje z tym terminem wykupu mogą zostać też wykorzystane jako forma lokaty oszczędnościowej w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) co gwarantuje zwolnienie z podatku od wypracowanych przez obligacje odsetek – przypomina Anna Suszyńska. – Tegoroczny limit wpłat na IKE wynosi 3 697 zł. Można więc kupić 36 obligacji EDO. Jeśli inwestorzy w tym roku nie korzystali z IKE, to całą tę kwotę mogą zainwestować w grudniu. Następne nieopodatkowane inwestycje w dziesięcioletnie obligacje można zrealizować już w styczniu 2008. Warto zauważyć, że oprócz wysokiego oprocentowania, dziesięciolatki gwarantują także płynność inwestycji. Oznacza to, że w razie potrzeby klient może je przedstawić do wcześniejszego wykupu. Nie straci przy tym należnych odsetek – dodaje.
W związku z grudniową emisją nowych serii obligacji DOS i COI na dodatkową korzyść mogą liczyć ci inwestorzy, którzy zamierzają objąć obligacje „grudniowej” emisji w drodze zamiany papierów wyemitowanych wcześniej. Mogą skorzystać z przysługującego im dyskonta. Posiadacze obligacji dwuletnich i czteroletnich za papiery nowej emisji zapłacą o 10 gr. mniej – 99,90 zł za jedną obligację. Inną korzyścią zakupu obligacji w drodze zamiany jest gwarantowana ciągłość inwestycji i bezgotówkowy charakter całej transakcji (nie ma przelewów, które generują koszty związane z opłatami).
W obligacje detaliczne inwestować mogą nie tylko osoby fizyczne. Oferta jest skierowana również do osób prawnych: stowarzyszeń, organizacji społecznych czy fundacji.