I w końcu, jak najefektywniej wykorzystać narzędzie jakim jest auto służbowe jako wsparcie dla systemu motywacyjnego? Są to pytania, które nie powinny zaprzątać uwagi kadry zarządzającej. Dlaczego? – odpowiedzi bowiem leżą po stronie leasingodawcy.
W miarę dojrzewania polskiego rynku leasingu, zakres obowiązków firm oferujących tego typu usługi sukcesywnie rośnie. Wraz z pojawieniem się sektora Car Fleet Management (CFM) zarządzanie flotą pojazdów firmowych stało się łatwiejsze, zarówno dla firm posiadających w wynajmie kilkadziesiąt samochodów, jak i tych, których floty ograniczają się zaledwie do kilku aut.
Wprowadzenie jak najefektywniejszej polityki flotowej stało się tym samym dostępne nie tylko dla wybrańców, dysponujących znacznymi funduszami lub międzynarodowym know-how, ale przede wszystkim dla firm nie posiadających doświadczenia w zarządzaniu własną flotą. Firmy CFM umożliwiają, poprzez takie usługi jak Full Service Leasing (FSL), maksymalne odciążenie swojego klienta pod względem czasu oraz nakładów potrzebnych do zarządzania flotą pojazdów.
Długoterminowy wynajem pojazdów połączony z zarządzaniem jest usługą, dzięki której leasing samochodów stał się prosty, wygodny i przede wszystkim dostępny. Jedną z największych zalet CFM-u jest przeniesienie przez klienta obowiązków związanych z administracją floty na leasingodawcę. Dodatkowo, niezależnie od doświadczenia jakim dysponuje klient, firmy CFM zapewniają kompleksowe doradztwo w zakresie polityki flotowej, począwszy od pomocy w doborze modeli aut po rozwiązania pozwalające optymalizować koszty parku samochodowego – mówi Artur Sulewski, Dyrektor Handlowy LeasePlan Fleet Management.
Wybór specyfiki oraz marek i modeli aut jest pierwszym krokiem w procesie projektowania floty. Doświadczenie firmy leasingowej będzie bardzo przydatne przy okazji analizy potrzeb klienta pod kątem przyszłego wykorzystania samochodów. Dotyczy to zarówno przeznaczenia aut, jak i związanych z nim czynników np. klasy aut, pojemności silników, przestrzeni ładunkowej, dostępności serwisów, utraty wartości, rodzajów paliwa itp. Wszystkie te elementy muszą zostać starannie dobrane, w taki sposób aby flota pojazdów mogła pracować efektywnie i generować zoptymalizowane koszty. Kolejną kwestią, mającą kluczowy wpływ na kształtowanie polityki flotowej jest ubezpieczenie pojazdów służbowych.
Na etapie projektowania floty firma leasingowa przeprowadza także analizę szkodowości, w oparciu o raporty oraz kategorie szkodowe floty. Dzięki niej klient ma możliwość zapoznania się z mechanizmami, które determinują wysokość stawki ubezpieczenia jego floty. W razie potrzeby, firma CFM może również zaproponować rozwiązania pomocne w ograniczeniu szkodowości pojazdów służbowych np. kursy doszkalające dla kierowców – mówi Jarosław Adamkiewicz, Insurance Manager LeasePlan.
W zależności od charakteru szkód najbardziej typowych dla danej floty, może się okazać, że rozwiązaniem pozwalającym na znaczne obniżenie szkodowości jest instalacja czujników parkowania. W przypadku niektórych flot koszt takiej inwestycji jest zdecydowanie niższy niż koszty jakie generują naprawy związane z obiciami i zadrapaniami zderzaków – dodaje Jarosław Adamkiewicz.
Zarówno pomoc w doborze specyfikacji poszczególnych aut, jak i rozwiązania mające na celu eliminację niepotrzebnych kosztów generowanych przez flotę pozwalają klientom na optymalny dobór parku samochodowego. Jednak firmy CFM nie zamykają się jedynie w podstawowym zakresie doradztwa, niejako niezbędnym w ich codziennej działalności związanej z zarządzaniem flotą. Klientom zainteresowanym usługą wykraczającą poza standardowe ramy proponują takie narzędzia jak wspieranie istniejącego w firmie systemu motywacyjnego, czy też usługę ekologiczną.
Jednym z elementów, które warto wziąć pod uwagę na etapie projektowania floty może być również motywacyjna rola narzędzia jakim jest samochód. Mamy obecnie do czynienia z niedoborem oraz dużą rotacją pracowników, więc motywowanie obecnych pracowników oraz budowanie wizerunku przyjaznego pracodawcy wobec przyszłych pracowników staje się jednym z najważniejszy elementów strategii firmy. Jak pokazują badania samochód służbowy jest bardzo często wymieniany na równi z wynagrodzeniem jako element decydujący o zmianie pracy – mówi Artur Sulewski, Dyrektor Handlowy LeasePlan Fleet Management.
Pozostawienie pracownikom całkowitej dowolności w doborze samochodu firmowego doprowadziłoby niechybnie do chaosu oraz ogromnych kosztów – konieczność podpisania umów z różnymi dostawcami i negocjacje rabatów ciągnęły by się w nieskończoność. Dzięki outsourcingowi floty klienci nie muszą już ograniczać się do jednej czy dwóch marek samochodów. Firma CFM posiada bowiem wynegocjowane rabaty oraz wypracowane warunki współpracy, dysponuje danymi na temat awaryjności pojazdów oraz dostępności serwisów.
Coraz częściej pracodawcy pozwalają swoim pracownikom wybrać model auta oraz jego standard, określając przy tym jedynie wysokość miesięcznych kosztów utrzymania pojazdu. Efekt motywacyjny takiego prostego działania może się okazać zaskakujący, w momencie kiedy pracownik może zadecydować o wyborze samochodu dopasowanego nie tylko do standardów firmy, ale i osobistych preferencji.
Przykładem odwrotnym może być sytuacja, w której firma wynegocjowała niezwykle korzystny rabat na samochód typu Volvo C30 lub BMW 1 – nowoczesny, awangardowy pojazd, doskonały jako nośnik wizerunku firmy nowatorskiej i bezkompromisowej. Na pierwszy rzut oka marzenie większości pracowników. Tylko czy pracownik z dwójką dzieci, dojeżdżający codziennie np.30 km do pracy oby na pewno będzie zachwycony takim samochodem – pyta retorycznie Artur Sulewski.
Poza pomocą w dopasowaniu strategii wyboru pojazdów dla poszczególnych szczebli pracowników, firmy CFM doradzają swoim klientom również w zakresie kształtowania ogółu polityki flotowej. W szczególności dotyczy to takich zagadnień, jak podstawy przydziału samochodów służbowych, zasad ich użytkowania (obowiązki kierowcy).
Współpraca z firmą CFM była dla nas wynikiem decyzji o zmianach w sposobie zarządzania flotą. Dotychczas samochody służbowe należały do naszej firmy. Zmiana polegała na przejściu na całkowity outsourcing pojazdów – mówi Katarzyna Gutmańska, Dyrektor Personalny Coca-Cola Services. Cały ten proces przebiegał w ścisłej współpracy z dwoma doradcami LeasePlan, którzy uczestniczyli od początku do końca w całym procesie projektowania floty oraz nowej polityki zarządzania pojazdami. Ten rodzaj współpracy pomiędzy firmą Car Fleet Management a klientem jest bardzo komfortowy, szczególnie ze względu na stałą obecność oraz dostępność doradców w firmie klienta. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania cały proces zmian przebiegł szybko i sprawnie.
Usługi doradcze firm leasingowych nie ograniczają się jedynie do pomocy w fazie projektowania floty, ale często obejmują cały okres współpracy z klientem. Tego typu bieżąca pomoc dotyczy najczęściej zagadnień związanych ze zmianami prawno-podatkowymi oraz z rozwiązaniami finansowymi i fiskalnymi.
Outsourcing floty jest rozwiązaniem pozwalającym na minimalizowanie kosztów związanych z flotą pojazdów służbowych oraz umożliwiającym pełne wykorzystanie potencjału dodatkowych usług i narzędzi, niedostępnych w przypadku tradycyjnego zakupu samochodów. Wraz z rozwojem sektora CFM zakres działalności przedsiębiorstw leasingowych sukcesywnie się poszerza, z korzyścią dla jego klientów. Długoterminowy wynajem pojazdów połączony z zarządzaniem pozwala na połączenie zalet tradycyjnego leasingu, z pełną opieką administracyjną oraz operacyjną nad flotą. Usługi doradcze oferowane przez firmy CFM pozwalają klientom na szczegółową analizę możliwości, jakie niesie za sobą outsourcing floty oraz na wybranie tych elementów z oferty leasingodawcy, które najlepiej odpowiadają jego potrzebom.