Sektor usług jest siłą napędową polskiej gospodarki i największym pracodawcą. Według najnowszych danych GUS w usługach pracuje 57,5% zatrudnionych, czyli blisko 8 mln Polaków. Usługi mają również największy udział w tworzeniu PKB.
– Sytuacja na rynku usług nie powinna nikogo dziwić. Kiedyś większość prac staraliśmy się wykonać sami, teraz wolimy zlecić je profesjonalistom. Polacy chcą, aby ich życie było łatwiejsze i co ważne zaczynają mieć na to pieniądze. Wraz z rosnącą liczbą przedsiębiorstw, zwiększa się oferta i jakość wykonywanych prac – przyznaje Bartosz Poliński z Fachowcy.pl, serwisu skupiającego usługodawców.
W Polsce sektor usług odpowiada za tworzenie 66,5% PKB. Do najważniejszych gałęzi rynku usług należy handel, naprawy, transport oraz budownictwo. Zmiany, jakie zachodzą w strukturze sektora świadczą o zmierzaniu w kierunku wytyczonym przez kraje OECD. Zbliża to Polskę do zachodniego modelu gospodarki i świadczy o stopniowym bogaceniu się społeczeństwa. Obecnie sektor napędzają m.in. inwestycje infrastrukturalne związane z EURO 2012 oraz rynkiem mieszkaniowym.
W związku z rosnącą konkurencją na rynku usług, firmy coraz chętniej wykorzystują Internet w swojej działalności. Do najbardziej aktywnych w sieci należą zwłaszcza przedsiębiorstwa budowlano-remontowe oraz poligraficzne.
– Stale wzrasta zaufanie do internetu. Nic więc dziwnego, że firmy usługowe są zainteresowane obecnością w tym środowisku. Polacy lubią szukać informacji w sieci dlatego wraz z pojawianiem się nowych przedsiębiorstw, rozwijają się portale opinii biznesowej. Dzięki nim można łatwiej trafić do klientów. Z drugiej strony osoby szukające wykonawców mają możliwość nie tylko znalezienia konkretnego fachowca, ale również zapoznania się z opiniami na jego temat – dodaje Bartosz Poliński.
Źródło: Unicorn Media