Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych wprowadza na rynek Fundusz Sztuki Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. To pierwszy w Polsce fundusz oferujący dostęp do inwestycji opartej o spółki prowadzące działalność w zakresie inwestowania lub obrotu w zakresie dzieł sztuki.
Oferta Skarbiec TFI jest skierowana do tych inwestorów, którzy docenią inwestycję w sztukę jako sposób na dywersyfikację ryzyka portfela inwestycyjnego i uniezależnienie od zawirowań na światowych rynkach kapitałowych.
Fundusz będzie prowadził politykę inwestycyjną dokonując lokat w akcje, udziały i dłużne papiery wartościowe spółek prowadzących działalność w zakresie inwestowania lub obrotu w zakresie dzieł sztuki, w szczególności w zakresie malarstwa współczesnego.
„Skarbiec TFI otwiera przed klientami nowe możliwości inwestycyjne z obszaru art banking. Fundusz Sztuki to sposób na wykorzystanie możliwego potencjału wzrostów tkwiącego w rynku sztuki, przy jednoczesnym uniezależnieniu od koniunktury na rynkach akcji i obligacji”, twierdzi Piotr Kuba, Wiceprezes Zarządu Skarbiec TFI S.A.
9 lutego br. Skarbiec TFI S.A. dokonało zmian statutu funduszu SEZAM XIII FIZ AN (obecna nazwa: Fundusz Sztuki FIZ Aktywów Niepublicznych). Wprowadzone w statucie zmiany pozwolą zaoferować klientom Towarzystwa pierwszy na rynku polskim fundusz dokonujący pośrednio inwestycji na rynku sztuki, tj. dokonujący lokat w akcje, udziały i dłużne papiery wartościowe spółek prowadzących działalność w zakresie inwestowania lub obrotu w zakresie dzieł sztuki.
Planowana w najbliższym okresie emisja certyfikatów inwestycyjnych Funduszu Sztuki będzie emisją niepubliczną. Towarzystwo skieruje imienne propozycje nabycia certyfikatów inwestycyjnych do niewielkiej grupy wybranych inwestorów.
Dlaczego warto inwestować na rynku sztuki w Polsce?
– Chcemy wykorzystać utrzymujący się od kilku lat stabilny wzrost wartości rynku sztuki w Polsce oraz coraz większą popularność polskiego malarstwa współczesnego w kraju i na świecie. Widzimy w nim duży potencjał zwłaszcza teraz, gdy tradycyjne instrumenty finansowe przynoszą mniej atrakcyjne stopy zwrotu” – powiedział Piotr Kuba – Wiceprezes Zarządu Skarbiec TFI S.A.
Za przełomową datę dla rozwoju rynku sztuki w Polsce uważa się 1989 r. W 1990 r. powstały pierwsze domy aukcyjne, takie jak Rempex, Polswiss Art i Agra-Art. Obecnie stałą działalność aukcyjną prowadzi 8 firm, z czego pięć najważniejszych działa w Warszawie. Liczba aukcji przekroczyła w ostatnich latach liczbę 80 licytacji rocznie. Rośnie także systematycznie liczba sprzedawanych obrazów: na początku lat 90-tych było to ok. 500 dzieł, zaś w 2008 r. ponad 2000 sprzedanych dzieł. W 2008 r. wartość rynku aukcyjnego i prywatnego została oceniona na 300 mln zł.
Przykłady rekordowych transakcji dziełami polskich, żyjących malarzy współczesnych na świecie i w Polsce:
– Wilhelm Sasnal, obraz „Samoloty”, Christie’s, 330.000 USD, 2007 r.
– Stefan Gierowski, obraz „XCIII”, Rempex, 510.000 PLN, aukcja w dniu 28.01.2009 r.
Źródło: Skarbiec TFI