Według rzeczywistych danych pochodzących z 339 funduszy krajowych TFI różnica pomiędzy wartością sprzedaży i umorzeń w czerwcu była drugi miesiąc z rzędu dodatnia i wyniosła +0,58 mld PLN, w porównaniu do +0,1 mld PLN w maju.
Na tę kwotę złożyły się najwyższa w tym roku sprzedaż, jak również najwyższy od stycznia br. poziom umorzeń. Polacy wydali na zakup jednostek uczestnictwa (łącznie z konwersjami) 5,4 mld PLN, o blisko +1 mld PLN więcej niż w styczniu, który był dotychczas najlepszym pod tym względem miesiącem. Jednocześnie wycofaliśmy z funduszy -4,9 mld PLN, również najwięcej w tym roku.
Zdecydowanie najlepiej pod względem przepływów kapitału wypadły w czerwcu fundusze pieniężne i gotówkowe, które pozyskały +0,36 mld PLN nowych aktywów. Mimo korzystnego bilansu w maju i czerwcu dla tej grupy, saldo wpłat i wypłat od początku roku wciąż pozostaje na ujemnym poziomie (-0,55 mld PLN).
Dodatnie saldo przepływów o wartości +0,18 mld PLN zanotowały fundusze akcyjne. Grupa ta wykazała dodatnie saldo wpłat i wypłat już czwarty miesiąc z rzędu, dzięki czemu w pierwszym półroczu 2009 roku udało się jej pozyskać najwięcej nowego kapitału ze wszystkich segmentów – łącznie +0,47 mld PLN. Dodatni bilans sprzedaży, drugi miesiąc z rzędu, odnotowały w czerwcu także fundusze mieszane (zrównoważone, aktywnej alokacji, stabilnego wzrostu itp.) +0,05 mld PLN. Mimo dwóch dobrych miesięcy, grupa ta wykazuje najwyższy bilans ujemny w pierwszym półroczu tego roku (-1,39 mld PLN). W czerwcu przewagę wpłat nad wypłatami odnotowały jeszcze tylko fundusze zaliczone do grupy pozostałych (+0,01 mld PLN).
Podobnie jak w maju, jedyną grupą, dla której czerwiec zakończył się ujemnym bilansem sprzedaży, jest grupa funduszy dłużnych. Klienci więcej środków z nich wypłacają niż do nich wpłacają już piąty miesiąc z rzędu, tym razem o -15 mln PLN. To powoduje, iż bilans od początku roku jest ujemny i wynosi -0,34 mld PLN.
W sumie od początku roku Polacy wydali na zakup jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych łącznie 21,6 mld PLN. Jednocześnie wartość odkupień w tym okresie wyniosła -23,3 mld PLN. Oznacza to, iż łączne saldo operacji zakupu i odkupień w tym roku przyjmuje jeszcze wartość ujemną (-1,6 mld PLN). Jeśli jednak w następnych miesiącach utrzyma się, zapoczątkowana w maju, tendencja przewagi wpłat nad umorzeniami, jest szansa, iż roczne saldo będzie dodatnie.
Anna Zalewska
Źródło: Analizy Online