„Jesienią towarzystwa funduszy inwestycyjnych tradycyjnie startują z nową ofertą. Korekta na warszawskiej giełdzie i mniej optymistyczne prognozy na 2008 rok skłaniają jednak TFI do oferowania klientom coraz bezpieczniejszych produktów inwestycyjnych. Według prognoz zarządzających funduszami, ankietowanych przez GP, średnia stopa zwrotu z inwestycji w fundusze akcji w całym 2007 roku wyniesie 17 proc. W sierpniu zarządzający prognozowali, że zysk ten wyniesie 21 proc.” – pisze „Gazeta Prawna”.
„O ile przełom 2006 i 2007 roku był bez wątpienia okresem funduszy małych i średnich spółek, o tyle w nowej, jesienno-zimowej ofercie TFI dominować będą produkty o dużo bezpieczniejszych strategiach inwestycyjnych, co można zaobserwować już w obecnie pojawiających się nowościach produktowych. Przykładowo DWS Polska TFI uruchomiło fundusz DWS Polska FIO Bezpiecznego Wzrostu Plus skierowany do klientów instytucjonalnych i zamożnych klientów indywidualnych, który tylko do 15 proc. aktywów inwestować będzie na rynku akcji.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.
„TFI, wprowadzając do oferty produkty bardzo ryzykowne (fundusze akcji), w coraz większym stopniu zaczynają się interesować inwestycjami w duże spółki, bardziej odporne na giełdowe spadki. Jeżeli już strategie zakładają lokowanie środków w małe i średnie spółki (MiŚ), coraz częściej fundusze wychodzą na rynki zagraniczne. Na początku tygodnia w ofercie Polbanku EFG znalazło się pięć subfunduszy, zarządzanych przez greckie TFI – EFG Mutual Funds Management Company, z czego tylko jeden jest wyraźnie zorientowany na spółki z segmentu MiŚ, ale notowane na giełdzie w Atenach. Dostępne od wczoraj dla polskich inwestorów fundusze HSBC Investments, skoncentrowane są głównie na azjatyckich i zachodnioeuropejskich rynkach akcji, a strategia nowego funduszu Pioneera – Aktywnej Alokacji (również dostępnego od wczoraj) – pozwalać będzie zarządzającemu zmieniać strategię, w zależności od trendów panujących na rynku.” – czytamy.
Z sondy przeprowadzonej przez „Gazetę Prawną” wśród TFI wynika, że w najbliższych miesiącach instytucje stawiają na fundusze z ochroną kapitału, branżowe, produkty niszowe, przeznaczone dla instytucji i zamożnych klientów indywidualnych. Nie zabraknie też nowych funduszy akcyjnych, ale głównie inwestujących za granicą, zwłaszcza na rynkach naszego regionu.
Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”.