KIG wytypowała i przedstawiła Komisji Europejskiej 65 firm z różnych sektorów gospodarki, które zgłosiły chęć goszczenia europejskich gości. Na pierwszy ogień wybrano trzy. Apena Remont z Bielsko-Białej to firma specjalizująca się w remontach maszyn i urządzeń dla obiektów przemysłowych. Z kolei lubelski D&D Resory Polska jest producentem resorów i sprężyn dla motoryzacji. PBG S.A. Wysogotowa koło Poznania działa zaś w branży instalacyjnej.
Dzięki pomysłowi Guentera Verheugena i ciepłemu odzewowi polskich firm unijni urzędnicy mogą obserwować rynkową rzeczywistości z perspektywy firmy zamiast zza europejskiego biurka. Inicjatywa Guentera Verheugena zakłada, że w efekcie takich wizyt pracownicy Komisji lepiej zrozumieją codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw na europejskim rynku i praktyczne wyzwania, które się z tym wiążą. Pozwoli to urzędnikom, zajmującym się problematyką gospodarczą, wprowadzać podczas projektowania nowych regulacji prawnych rozwiązania przyjazne europejskiemu przedsiębiorcy. Komisarze UE walczą w ten sposób z zarzutami, kierowanymi wobec instytucji unijnych, o „oderwanie od rzeczywistości” i tworzenie legislacji niekorzystnej dla firm.
Podczas tygodniowych pobytów w polskich firmach unijni urzędnicy spotykali się z władzami przedsiębiorstw, a także z pracownikami niższych szczebli. Poznawali „otoczenie” firmy: jej partnerów i kontrahentów. Rozmowy dotyczyły warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a także innowacyjności w firmach. Unijnych gości interesowało społeczne zaangażowanie firm i na tym polu polskie przedsiębiorstwa wypadały bardzo dobrze. Wszystkie trzy firmy są bowiem laureatami prestiżowej nagrody Przedsiębiorstwo Fair Play.
Komisja Europejska uznała pilotażowy projekt za udany i zapowiada jego kontynuowanie. Na marzec zaplanowana jest wizyta studyjna kolejnego urzędnika z Komisji w polskim przedsiębiorstwie – tym razem w Zarządzie Portu Morskiego Gdańsk S.A. Zainteresowanie polskich firm tym projektem jest bardzo duże. Polacy są otwarci i jak zwykle gościnni. Mamy nadzieję, że taki dialog przełoży się na większe zrozumienie i zainteresowanie problemami biznesu z nowych krajów członkowskich UE, szczególnie- przedsiębiorstw małych i średnich – mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.