Pierwsze miejsce pod względem dynamiki przyrostu nowych uczestników w grudniu (+0,6%) zajął fundusz Nordea OFE. Liczba uczestników tego funduszu wzrosła w ciągu miesiąca o ponad 4 tys. osób do blisko 732 tys. W ujęciu ilościowym wyprzedził go jedynie fundusz ING NNP, którego w ostatnim miesiącu roku wybrało ponad 7 tys. osób (+0,3%). Dzięki temu oba fundusze zyskały po 2 punkty bazowe w udziale rynku funduszy emerytalnych mierzonym liczbą uczestników.
W całym 2007 roku liczba uczestników otwartych funduszy emerytalnych wzrosła o 780,75 tys. osób, co odpowiada dynamice na poziomie +6,3%. Niemal co trzecia osoba została przydzielona do OFE w drodze losowania. Na pozostałą liczbę składają się nowe umowy podpisane przez tych, którzy zdecydowali się dokonać samodzielnego wyboru oraz odejścia z OFE (m.in. w wyniku zgonu).
Miniony rok nie był jednakowo pomyślny dla wszystkich funduszy emerytalnych. W największym stopniu, liczbę swoich uczestników poprawiły fundusze biorące udział w losowaniach: Pekao (+19,0%), Pocztylion (+18,9%) oraz Generali, AXA, Polsat i DOM. Jedynie w przypadku AIG OFE, udział w obu losowaniach, nie przyczynił się do wysokiej dynamiki wzrostu liczby uczestników (+4,0%), co wynika z tego, iż jest to największy fundusz z wymienionych pod względem liczby członków. W przypadku OFE Pocztylion, bardzo duży wpływ na zmianę liczby uczestników wywarły również bardzo dobre wyniki pozyskiwania uczestników na rynku nowych umów.
Niekwestionowanym liderem na rynku nowych umów w minionym roku było ING NNP, które podpisało blisko 170 tys. takich umów (w porównaniu do ponad 190 tys. umów zawartych w 2006 r.), co oznacza, iż niemal co czwarta osoba dokonująca takiego wyboru samodzielnie wybrała właśnie ten fundusz. Drugi w kolejności CU pozyskał tą drogą ponad 60 tys. osób mniej od lidera. Podobnie jak w 2006 roku, wysoką pozycję na rynku nowych umów miało również Nordea, która nieznacznie wyprzedziła PZU „Złota Jesień”.
Inaczej przedstawia się sytuacja na rynku wtórnym umów. Liderem transferów w minionym roku był fundusz AXA, który pozyskał w ten sposób ponad 34 tys. osób. To jednocześnie lider w zakresie przejęć uczestników od innych funduszy, w ciągu roku AXA OFE wybrało w ten sposób 62,4 tys. osób. Wygląda na to, że strategia wysokiej aktywności na wtórnym rynku PTE jest jednym z kluczowych narzędzi w walce AXA PTE o 5 pozycję na krajowym rynku emerytalnym. Na przeciwległym końcu pod względem bilansu sesji transferowych znalazł się w minionym roku drugi nowy gracz na rynku emerytalnym – AEGON OFE (dawny Ergo Hestia). W przypadku tego funduszu bilans przyjść i odejść wyniósł w minionym roku -23 tys. osób. W połączeniu z najmniejszą ilością podpisanych nowych umów (zaledwie 3,1 tys.), fundusz ten jako jedyny odnotował spadek liczby uczestników o blisko 20 tys. osób, czyli -5,4%. W efekcie fundusz przejęty niedawno przez AEGON stracił w ciągu 12 miesięcy ponad 0,3 pkt proc. udziału w rynku.
W 2007 roku o ponad 11 tys. zmniejszyła się liczba kont, na które nie wpłynęła żadna składka. W sumie liczba martwych rachunków prowadzonych przez fundusze spadła poniżej 697 tys., co stanowi 5,1% rachunków ogółem.