Banki należy podzielić na mniejsze instytucje, zmieniając bank powinno się zachowywać numer konta, a doradcy finansowi muszą mieć licencję – to tylko niektóre propozycje zgłaszane w ramach akcji Miesiąc Rynku Wewnętrznego. Unia Europejska prosi obywateli o wyrażenie swojej opinii na temat banków.
Do 23 października trwa akcja Miesiąc Rynku Wewnętrznego. To inicjatywa Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i innych instytucji europejskich, która umożliwia spotkania online obywateli i osób podejmujących decyzje w UE. Obywatele Unii mogą zgłaszać swoje pomysły dotyczące kilku kategorii i omawiać dotychczasowe postępy prac. Rozmowy odbywają się za pośrednictwem czatów internetowych z ekspertami z Unii. Tematyka podzielona jest na kilka obszarów: zatrudnienie, prawa socjalne, banki i e-handel.
Harmonogram spotkań online rozpisany jest na stronie internetowej www.yourideasforeurope.eu. Rozmowy na temat sektora bankowego prowadzone są w dniach 7-9 października (jeszcze tylko do jutra). Pytania i pomysły można przesyłać wcześniej za pośrednictwem specjalnego formularza zamieszczonego na stronie. Pomysły dotyczące sektora bankowego zgłoszone są na stronie www.yourideasforeurope.eu/pl/ideas/banki. Można na nie oddawać swoje głosy.
Wśród pomysłów zgłoszonych do tej pory w kategorii „Banki” znajduje się między innymi postulat wprowadzenia na rynek Niezależnego Doradcy Finansowego, z licencją i o potwierdzonych kompetencjach. Taka osoba miałaby przygotowywać klienta do korzystania z usług finansowych, a sporządzony długoterminowy plan finansów osobistych powinien być obligatoryjny przy zakupie długotrwałych produktów finansowych. Postulat ten zebrał na razie największą liczbę głosów.
Innym popieranym pomysłem jest propozycja podziału banków na mniejsze instytucje. Zabieg ten miałby zapobiegać sytuacjom, w których bank jest za dużą instytucją, by upaść. Postuluje się tu także rozdział działalności inwestycyjnej banków od depozytowej.
Jednym z popieranych pomysłów jest także umożliwienie klientom zmiany konta bankowego z zachowaniem dotychczasowego numeru rachunku. Podobnie jak to działa w przypadku sektora telekomunikacyjnego, gdzie klient, przechodząc do innego operatora, może zatrzymać swój numer telefonu.
Dlaczego warto wziąć udział akcji? Pomysły zgłoszone na stronie internetowej mogą zostać wykorzystane podczas tworzenia przyszłych przepisów UE w zakresie Rynku Wewnętrznego. Będą więc w bezpośredni sposób wpływać na nasze codzienne życie. Dodatkowo autorzy 5 najlepszych rozwiązań zaproszeni do udziału w debacie kończącej Miesiąca Rynku Wewnętrznego, która odbędzie 23 października w Parlamencie Europejskim w Strasburgu oraz będzie transmitowana przez telewizję Euronews.