UniAkcje: Mistrzostwa Europy 2012
W związku z powierzeniem organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku Polsce i Ukrainie wiele polskich i środkowo-europejskich przedsiębiorstw oczekuje, że zostaną zaangażowane do przygotowań. Potrzebne projekty inwestycyjne i przedsięwzięcia będą współfinansowane przez polski rząd, częściowo ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej, ale także przez samorządy lokalne, które w ten sposób będą mogły zbudować przewagę konkurencyjną regionu. Spodziewane ożywienie ruchu turystycznego pozwoli na dynamiczny wzrost takim branżom jak turystyka, transport, handel, gastronomia, producentom żywności i napojów a nawet odzieży. Z tych względów Union Investment zdecydowało się uruchomić nowy subfundusz, który będzie inwestował w akcje przedsiębiorstw, które najwięcej skorzystają na oraganizacji EURO 2012. – Oczekujemy, że ogromny nakład inwestycyjny związany z mistrzostwami doprowadzi do wyraźnego ożywienia gospodarki, w różnych sektorach przemysłu czy usług. Powinny na tym skorzystać przedsiębiorstwa bezpośrednio zaangażowane w przygotowania, ale także szereg pośrednio powiązanych z organizacją tego wydarzenia w Polsce – powiedział Zbigniew Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Union Investment.
UniAkcje: Mistrzostwa Europy 2012 będzie inwestował głównie akcje przedsiębiorstw, szczególnie w takie sektory jak: budownictwo, turystyka, gastronomia, przetwórstwo zorientowane na klientów (napoje, detaliści i hurtownicy żywności, browary i zakłady spirytusowe, obuwie, odzież i akcesoria, etc).
UniSektor Nieruchomości: Nowa Europa
Kolejną nowością jest subfundusz UniSektor Nieruchomości Nowa Europa, który będzie inwestował głwónie w akcje spółek powiązanych z sektorem nieruchomości np. developerów, producentów materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, firmy zarządzające nieruchomościami komercyjnymi, (przedsiębiorstwa wynajmujące powierzchnie biurowe, centra handlowe). Subfundusz będzie głównie zainteresowany akcjami wyemitowanymi przez spółki zarejestrowane lub prowadzące działalność w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, posiadające duży potencjał rozwoju.
– Oceniamy, że rynek nieruchomości ma ogromny potencjał wzrostu w krajach Nowej Europy. O jego atrakcyjności świadczy co najmniej kilka faktów – szybki rozwój gospodarczy, napływ środków unijnych przeznaczonych na rozwój infrastruktury oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego – dzięki m.in. łatwiejszemu dostępowi do kredytów hipotecznych – wyjaśnia Ryszard Rusak, zarządzający subfunduszem.
Pozostałe nowości
Union Investment również jako pierwsze TFI na rynku zaoferuje subfundusz inwestujący w wysokodochodowe obligacje krajów Europy Środkowo-Wschodniej: UniObligacje: Nowa Europa. – Obecnie stopy procentowe na rynku Środkowej i Wschodniej Europy, w porównaniu do Europy Zachodniej rynku, nadal są dość wysokie – wyjaśnia Zbigniew Jakubowski. Spodziewana konwergencja do poziomu stóp zachodnioeuropejskich sprawia, że fundusz obligacji koncentrujący się na strefie CEE4 może przynieść inwestorom atrakcyjne stopy zwrotu, przy stosunkowo niewielkim ryzyku. To doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, ale także dla klientów indywidudalnych o niskim poziomie akceptacji ryzyka. Przewidujemy, że korzystny trenna tych rynkach będzie się utrzymywał co najmniej do momentu wejścia do strefy Euro – podkreśla Z. Jakubowski.
Nowością, która nie wymaga specjalnych zabiegów promocyjnych jest subfundusz UniAkcje: Małych i Średnich Spółek. Chociaż jest to instrument o wysokim poziomie ryzyka, jego ogromny potencjał wzrostu zachęca wielu inwestorów. Tym bardziej, że obecnie w sprzedaży dostępne są jednostki wybranych MiŚów – pozostałe to konstrukcje zamknięte lub sprzedaż ich została już zawieszona. UniAkcje: Małych I Średnich Spółek będzie inwestował przede wszystkim w spółki, które mają znaczny potencjał wzrostu średnio lub długookresowo oraz ukierunkowane są na dalszy rozwój na polskim rynku. Zarządzający będzie wybierał do portfela subfunduszu spółki dynamicznie zarządzane i aktywnie zdobywające nowe rynki. Ich wartość rynkowa nie może przekraczać 5 mld Euro. Subfundusz do 10% aktywów może lokować w spółki notowane na New Connect – nowem rynku utworzonym przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
Jako uzupełnienie klasycznej części oferty, Union Investment wprowadza instrument często wybierany przez początkujących inwestorów, jako pierwszy instrument mocniej powiązany z giełdą – UniStabilny Wzrost. Struktura portffela subfunduszu jest mniej ryzykowna w porównaniu do funduszy zrównoważonych (max. udział akcji to 40%), co pozwala na zmniejszenie ryzyka straty podczas ewentualnej korekty.
– Wprowadzenie nowych subfunduszy pod wspólny parasol UniFundusze FIO pozwoli nam objąć pozycje wicelidera pod względem szerokości i głębokości oferty – nasi klienci bez płacenia podatku od zysków kapitałowych będą mogli dokonywać zamiany pomiędzy 18 subfunduszami – potwierdza Małgorzata Góra, Prezes Zarządu Union Investment TFI SA.
Nowe produkty będą miały zestandaryzowane wpłaty minimalne: 100 zł. Max. opłaty za nabycie wyniosą: 5% dla funduszy akcji, 3% UniStabilny Wzrost, 2% UniObligacje: Nowa Europa. Rozpoczęcie sprzedaży jednostek uczestnictwa nowaych funduszy spodziewana jest 10 września b.r. Na początku będą one dostępne w placówkach: BGŻ SA (wraz z biurem maklerskim), DZ Bank SA, BM BISE SA, Fortis Private Investment Polska SA, u pośredników finansowych AWD, Notus, GoldenEgg, Vizjoner oraz w 24 bankach spółdzielczych.