Polski Standard Płatności udostępnił nam garść ciekawostek na temat systemu płatności mobilnych Blik. Dowiadujemy się z nich, w których miastach z Blika korzystamy najwięcej, w jakie dni kupujemy najchętniej i o jakich godzinach.
Najwięcej transakcji Blikiem w terminalach POS dokonują Warszawiacy (14 proc.). Na drugim miejscu są mieszkańcy Wrocławia (5,4 proc.), a na trzecim Poznania (4,1 proc.). Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy Gdańska (4 proc.), Krakowa (3,9 proc.) i Łodzi (3,8 proc.). Chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że najwięcej transakcji w terminalach realizowanych jest w dużych miastach.
W środowisku online najchętniej płacimy Blikiem w poniedziałki. W ten dzień realizujemy 16,1 proc. z ogółu wszystkich transakcji w tygodniu. W kolejne dni liczba transakcji spada, by w sobotę osiągnąć poziom 11,3 proc. Co ciekawe, użytkownicy blikują równomiernie w ciągu dnia (także w godzinach zarezerwowanych na pracę), ale największy szturm na w e-commerce odbywa się wieczorem między godziną 20 a 21. Nie brakuje klientów, którzy zakpu zaczynają już wczesnym rankiem – przed godziną 6.
Kilka dni temu Polski Standard Płatności pochwalił się danymi transakcyjnymi Blika. W trzecim kwartale 2019 roku użytkownicy wykonali 56,6 mln transakcji Blikiem. Od początku roku było ich razem 146 mln. Najwięcej transakcji wykonano w środowisku online – blisko 40 mln w III kw. 2019.
Obecnie z Blika mogą korzystać klienci następujących banków: Alior Banku, Banku Millennium, Santander Banku Polska, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Getin Banku, Banku Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Bankowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej.