Biała Lokomotywa to inwestycja 2-letnia, w przypadku której końcowa stopa zwrotu zależna jest od dwóch indeksów spółek europejskich – Dow Jones STOXX 50 oraz Dow Jones STOXX Select Dividend 30. Pierwszy z indeksów skupia 50 największych europejskich firm (m.in. Nestle, Nokia, Siemens czy BP). Na drugi indeks składają się akcje 30 spółek europejskich wypłacających wysokie dywidendy (m.in. Lloyds TSB, Vodafone, Statoil). Spółki te są szczególnie atrakcyjne dla dużych instytucji finansowych, które długoterminowo inwestują w ich akcje. W efekcie indeks Dow Jones STOXX Select Dividend 30 jest indeksem stabilniejszym i osiągającym wyższe stopy zwrotu niż indeks Dow Jones STOXX 50. Biała Lokomotywa to sposób na wykorzystanie tych właściwości obu indeksów z korzyścią dla inwestorów, którzy chcą osiągać zyski także w czasie bessy.
Zysk inwestora po 2 latach zostanie obliczony na podstawie różnicy między stopami zwrotu z obu indeksów. Załóżmy, że indeks spółek dywidendowych wzrośnie o 60 proc., a indeks 50 największych firm tylko o 30 proc. Różnica między stopami zwrotu wynosi 30 proc. Zysk inwestora będzie równy tej różnicy pomnożonej dodatkowo przez tzw. wskaźnik partycypacji wynoszący 1,5. W efekcie Inwestor zarobi więc 45 proc. Dzięki ubezpeczeniowemu charakterowi tej inwestycji zysk będzie wolny od podatku Belki.
Może się oczywiście zdarzyć, że indeksy po dwóch latach będą poniżej obecnego poziomu. W takiej sytuacji inwestor także ma szansę na dodatnią stopę zwrotu. Zostanie ona policzona w analogiczny sposób. Załóżmy, że indeks spółek dywidendowych po dwóch latach spada o 30 proc., a indeks 50 blue chipów o 60 proc. Różnica wynosi 30 proc. co – po uwzględnieniu współczynnika udziału w zysku – daje również 45 proc. zysku.
Gdyby okazało się, że indeks spółek dywidendowych po dwóch latach wzrósł słabiej lub spadł silniej niż indeks 50 największych firm wówczas inwestor otrzyma zwrot zainwestowanego kapitału. Z danych historycznych wynika jednak, że taka sytuacja jest mało prawdopodobna. Z analizy zachowania indeksów w przeszłości wynika, że inwestycja przeprowadzona na identycznych zasadach jak Biała Lokomotywa w okresach 2-letnich przynosiłaby średnio 44,5 proc. zysku (w najgorszym przypadku było to 22,7 proc., a w najlepszym 85,2 proc.). Dane te są efektem 1701 symulacji przeprowadzonych w okresie między 1 stycznia 1999 a 8 lipca 2005 (tego dnia „uruchomiona” została ostatnia testowa wersja Białej Lokomotywy). Co ciekawe, z symulacji tych wynika, że najwyższe stopy zwrotu z inwestycji tego typu można było uzyskać w trakcie bessy na giełdzie.
Biała Lokomotywa to pierwszy produkt inwestycyjny w ofercie Wealth Solutions. Jest to także dokładna kopia rozwiązania oferowanego do niedawna przez jeden z największych polskich banków jednak ze znacząco poprawionymi parametrami. – Używając terminologii filmowej zrobiliśmy remake*. Uznaliśmy, że warto wykorzystać dobry scenariusz na podstawie którego powstał przeciętny film. Pokazaliśmy jak znacząco lepszy produkt finansowy można skonstruować ograniczając opłaty ponoszone przez klienta. Lokaty strukturyzowane charakteryzują się tym, że wszelkie prowizje są skrzętnie ukryte i żadne przepisy nie nakazują ich prezentowania. Przy czym oczywiście wysokość kosztów bezpośrednio wpływa na parametry ofert. By ocenić do jakiego stopnia opłaty „psują” rozwiązanie inwestycyjne trzeba pokazać, że taką samą ofertę można stworzyć przy znacznie lepszych parametrach. Dlatego właśnie, jako pierwsi na polskim rynku, zdecydowaliśmy się na remake. Nasze kolejne propozycje będą już unikalne i innowacyjne, zamierzamy natomiast utrzymać reżim niskich kosztów co oznacza optymalne parametry produktów dla naszych klientów – mówi Maciej Kossowski, Prezes firmy Wealth Solutions.
Biała Lokomotywa w pigułce:
– 2-letnia inwestycja oparta o indeksy giełdowe europejskich spółek
– Szansa na zysk niezależnie od sytuacji na giełdzie
– Średnia stopa zwrotu w ciągu 2 lat 44,5 proc., minimalna 22,7, maksymalna 85,2 proc. (na podstawie analizy danych historycznych od 1999 roku)
– Gwarancja 100 proc. kapitału
– Brak podatku od zysków kapitałowych
– Brak opłaty wstępnej
– Minimalna wpłata 10 000 zł
– Subskrypcja od 30 lipca 2007 do 14 sierpnia 2007 r.