Nadzieje okazały się uzasadnione, ponieważ jak podał GUS, w marcu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 16,4 proc., podczas, gdy rynkowe prognozy mówiły o wzroście o 13,4 proc. Inwestorzy mogli również czuć się zaskoczeni marcowymi danymi o inflacji PPI. Wzrosła ona o 0,9 proc. rok do roku, podczas gdy analitycy oczekiwali 0,5 proc. Ten zauważalny wzrost inflacji PPI powinien uciąć spekulacje na temat możliwych obniżek stóp procentowych przez RPP w najbliższych miesiącach. Na opublikowane dane rynek walutowy zareagował chwilowym umocnieniem złotego.
Krótkoterminowa prognoza
Dzisiejsze wzmocnienie złotego, mimo trwającej korekty na eurodolarze, świadczy o wewnętrznej sile naszej waluty, którą wspierają dobre dane makro oraz coraz lepszy sentyment do rynków wschodzących. W takiej sytuacji dalsze spadki kursów mogą wydawać się przesądzone, ale przy dużym wyprzedaniu rynku korekta wzrostowa jest bardzo możliwa.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Na rynku eurodolara od wczorajszego wieczoru, kiedy kurs EUR/USD, wspinając się do 1,2393, osiągnął najwyższą wartość od siedmiu miesięcy, trwa korekta. Dzisiejszy poranek przyniósł jednak spadek kursu i na otwarciu sesji europejskiej za wspólną walutę płacono 1,2330 dolara.
Wpływu na rynek walutowy nie wywarła publikacja danych o inflacji HICP (Harmonized Index of Consumer Prices) w Eurolandzie, która wzrosła w marcu o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, po wzroście o 0,3 proc. w lutym. Dane te były zgodne z oczekiwaniami rynku.
Korekta na kursie EUR/USD pogłębia się dopiero po publikacji danych o inflacji w Wielkiej Brytanii, które przeceniły funta. W marcu inflacja spała do poziomu 1,8 proc. rok do roku, co jest najniższym poziomem od lutego 2005 r. Jednocześnie inflacja jest poniżej 2 proc. celu inflacyjnego Banku Anglii.
Mimo znacznego spadki kursu GBP/USD, inwestorom nie udało się przełamać wsparcia, które obecnie jest ulokowane na poziomie 1,23.
Krótkoterminowa prognoza
O ile na rynek nie napłyną naprawdę silne impulsy wzmacniające dolara, to dalszy wzrost eurodolara jest bardzo prawdopodobny.
Raport przygotował
Maciej Chojnacki