Dla jednych synonim niezależności, szczęścia i dobrobytu, a dla innych źródło frustracji, stresu i poważnych problemów. Własny biznes – coraz popularniejszy sposób na życie, ale nie dla każdego.
W Polsce panuje obecnie moda na własny biznes. Dziennie rejestrowanych jest średnio ponad 800 nowych firm. Praca na własny rachunek jawi się jako ciekawa alternatywa, dająca samodzielność i przynosząca duże dochody. Przedsiębiorcy cenią sobie satysfakcję z pełnej kontroli nad swoim życiem zawodowym. Prowadząc własny biznes, można bowiem samemu wyznaczać sobie cele, samodzielnie decydować o godzinach pracy czy o urlopie. Zyski zależą bowiem bezpośrednio od zaangażowania i ilości poświęconego czasu.
Świadomość pracy na własny rachunek działa mobilizująco i pozwala wykrzesać niespożyte siły.
Finansowanie to podstawa
Ścieżka przedsiębiorcy nie jest jednak usłana różami. Nawet mając dobry pomysł na biznes, czując się specjalistą w danej dziedzinie i będąc zdeterminowanym, nie ucieknie się od pytania o finansowanie przedsięwzięcia. – Na rozpoczęcie działalności potrzeba zwykle pieniędzy. Wybierać można jednak spośród wielu źródeł finansowania, takie jak kredyty inwestycyjne, kredyty deweloperskie czy leasing nieruchomości. Coraz częściej też banki i kapitałowe instytucje finansowe finansują realizację konkretnych kontraktów zabezpieczając się na nich – mówi Monika Kozak-Tobolewska z Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni.
Nienormowane godziny pracy
Elastyczność, samodzielność i pełna odpowiedzialność za własne poczynania mają także swoją ciemną stronę. Początkujący przedsiębiorcy podkreślają, że własny biznes oznacza pracę po kilkanaście godzin dziennie, a nawet więcej. Nie ma kogo prosić o zastępstwo, czasem przez wiele miesięcy trudno nawet wygospodarować kilka dni na porządny urlop. Nie każdy sobie z tym poradzi. Potrzeba mnóstwo energii, wiary, cierpliwości i zaangażowania, a pierwsze zyski mogą pojawić się po wielu miesiącach. Nieodzowne jest więc zabezpieczenie finansowe, które pozwoli poczekać na strumień dochodów.
Dla kogo własny biznes?
Jaki więc powinien być idealny przedsiębiorca? Pożądane cechy biznesmena to przede wszystkim wytrwałość, inicjatywa i kreatywność. Potrzeba także dobrze rozwiniętej samodyscypliny, zdolności organizacyjnych i przywódczych. – Konieczna jest wiara we własne możliwości i żądza sukcesu. Nie mniej ważne jest również dobre zdrowie i odporność na stres. By zajść daleko, trzeba mierzyć wysoko. Prowadzenie biznesu to ogromne wyzwanie. Przy odpowiednim podejściu może być źródłem nieocenionej satysfakcji i dużych zysków, ale wymaga wielu cech osobowościowych, które nie każdy posiada – podkreśla Monika Kozak-Tobolewska.
Założenie firmy jest obecnie proste i dostępne niemal dla wszystkich. Decyzję trzeba jednak gruntownie przemyśleć, by krok w stronę upragnionego sukcesu nie rozpoczynał drogi przez mękę.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Założenie własnej firmy nie jest dziś trudne. Wszystkie formalności można załatwić nawet jednego dnia. Wniosek CEIDG-1, od którego zaczyna się procedurę zakładania firmy, możemy wypełnić przez Internet, osobista wizyta w Urzędzie Miasta nie jest konieczna. Następnie należy udać się do ZUS-u i dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy. Z kolei do Urzędu Skarbowego muszą się udać tylko ci, którzy zechcą stać się płatnikami podatku VAT.
primetimepr.pl