Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce na koniec pierwszej połowy 2016 roku wynosiły 8,7 mln m kw. Liderem pozostaje Warszawa, natomiast w regionach uwidacznia się przewaga Krakowa, Wrocławia oraz Trójmiasta. Na rynek dostarczono blisko 572 tys. m kw., co stanowi nowy rekord podaży względem półrocza. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield prezentuje wyniki raportu Property Times: Rynek biurowy w fazie wzrostu, podsumowującego pierwszą połowę 2016 roku na polskim rynku biurowym.
Na koniec pierwszej połowy 2016 r. w Warszawie i ośmiu największych miastach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły 8,7 mln m kw. Najwięcej powierzchni znajduje się w Warszawie (4,99 mln m kw.), Krakowie (833 tys. m kw.), Wrocławiu (757 tys. m kw.) i Trójmieście (629 tys. m kw.).
Pierwsze półrocze 2016 r. okazało się rekordowe pod względem ilości podaży nowej powierzchni dostarczonej na polski rynek powierzchni biurowych. Ukończono w sumie 572 tys. m kw., z czego 350 tys. m kw. (58%) w Warszawie i 222 tys. m kw. (42%) na rynkach regionalnych. Największe projekty zlokalizowane były w stolicy, m.in.: Warsaw Spire Tower (59,1 tys. m kw., Ghelamco), Gdański Business Center II bud. C i D (łącznie 49 tys. m kw., HB Reavis) i Q22 (46,4 tys. m kw., Echo Investment). Natomiast w regionach pozwolenie na użytkowanie uzyskały: Tryton Business House (21,3 tys. m kw., Echo Investment) w Gdańsku, O3 Business Campus I (19,2 tys. m kw., Echo Investment) w Krakowie, University Business Park (18,7 tys. m kw., GTC) w Łodzi czy Pegaz (18,5 tys. m kw., UBM Polska) we Wrocławiu.
Najmniej powierzchni w pierwszej połowie 2016 r. dostarczono na rynek szczeciński (7,2 tys. m kw.) i lubelski (brak nowych otwarć).
Do końca 2016 r. zasoby powierzchni biurowej w Polsce powinny wzrosnąć o kolejne 310 tys. m kw., dlatego spodziewamy się kolejnego rekordowego poziomu rocznej podaży. W miastach regionalnych do końca roku przewidujemy, że najwięcej nowej powierzchni powstanie w Krakowie (87,8 tys. m kw.), Trójmieście (46,8 tys. m kw.) i Katowicach (44,7 tys. m kw.). Analiza dynamiki wzrostu zasobów w latach 20172018 wskazuje, że jeśli cała powierzchnia znajdująca się obecnie w planach, tj. ponad 1,5 mln m kw., z czego ok. 771 tys. m kw. w Warszawie i 751 tys. m kw. na pozostałych rynkach, zostanie zrealizowana, podaż w kolejnych dwóch latach w Polsce może osiągnąć równie wysokie wartości mówi Bolesław Kołodziejczyk, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych w Cushman & Wakefield.
W pierwszym półroczu 2016 r. obserwowany był silny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Wolumen transakcji najmu w Polsce wyniósł 620 tys. m kw., oznacza to wzrost o niewiele ponad 2% (12 tys. m kw.) w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.
Dominującym rynkiem pozostaje Warszawa, która odpowiada za 60% popytu (372 tys. m kw.). W regionach, w ośmiu głównych aglomeracjach zawarto transakcje na łączną powierzchnię 248 tys. m kw. (wzrost o 12% w ujęciu rok do roku), a najaktywniejszymi miastami były Kraków (112 tys. m kw.) i Wrocław (36,5 tys. m kw.). Na najmniejszych rynkach – w Szczecinie i Lublinie aktywność najemców wyniosła w sumie 3,6 tys. m kw. Podobnie jak w poprzednich latach nową powierzchnią biurową w miastach regionalnych były zainteresowane głównie firmy z sektora informatycznego, ubezpieczeniowego i bankowego.
Na koniec pierwszej połowy 2016 roku współczynnik absorpcji netto był dodatni i wyniósł 280 tys. m kw. (2,8% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Największy wzrost powierzchni wynajętej zanotowały: Warszawa (133,4 tys. m kw.), Kraków (48 tys. m kw.) i Trójmiasto (31,5 tys. m kw.). W porównaniu do pierwszego półrocza 2015 r. odnotowano spadek absorpcji w Katowicach (-68%) i Szczecin (-78%). Ze względu na wysoką podaż w większości analizowanych miast wzrosły stopy pustostanów. Średni współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce wyniósł 13,4%, natomiast na rynkach regionalnych 10,8%. Najniższy wskaźnik dostępności zaobserwowano w Krakowie (6%), a najwyższy w Szczecinie (17,7%). W porównaniu z końcem pierwszego półrocza ubiegłego roku największy wzrost wskaźnika pustostanów (blisko 6,5 p.p.) zanotowały Katowice. Udział wolnej powierzchni w stosunku do całkowitych zasobów najbardziej zmniejszył się w Poznaniu.
W ostatnich sześciu miesiącach odnotowaliśmy wzrost zarówno podaży, jak i popytu na powierzchnię biurową. Świadczy to wyraźnie o tym, że Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego. Przewidujemy, że ten trend utrzyma się do końca bieżącego roku, który może okazać się rekordowy mówi Richard Aboo, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.