Rozmowa Liderów bankowości, czy grozi nam kryzys w sektorze bankowym, oraz jak nowe technologie AI, boty, blockchain zmieniają strategię biznesową i model działania?
Oto wideo – relacje z XIII Kongresu Ryzyka, który odbył się w Warszawie 7.11.2018 r.
Listopadowy Kongres Ryzyka, to już trzynaste (szczęśliwe!) coroczne wydarzenie organizowane przez BIK. A na nim, ponad 450 gości ze świata finansów. Robot witający w wejściu. Ekran ciągnący się na długość ponad 15 metrów. A na scenie znamienici prelegenci świata bankowości, a także czas na głos polskich fin-techów.
Zamiast relacji w stylu tradycyjnym, zapraszamy do oglądania na kanale YouTube BIKTV – Play lista BIK XIII Kongres:
Wybrane konkluzje, myśli, opinie uczestników:
„Sektor bankowy dobrze wygląda „z lotu ptaka”, jest jednak kilka sygnałów, które należy obserwować. Ryzyko zarażania międzysektorowego – przenoszenie ryzyka pomiędzy sektorem bankowym a pożyczkowym” – Mariusz Cholewa, Prezes BIK.
„Bankowość odpowiada za efektywną alokację aktywów, bezpieczeństwo depozytów, za finansowanie gospodarki, a w Polsce, udział tego sektora jest szczególnie istotny w realizacji strategicznych programów rozwojowych”. Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
„Przepływ utalentowanych ludzi z tradycyjnych banków do fintechowych, głównie za sprawą ograniczeń w tradycyjnych bankach. Przyczyna tego tkwi w ramach regulacyjnych, które obowiązują (te) banki tradycyjne”- Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu, Bank Handlowy w Warszawie.
„Już dziś podstawowym kanałem komunikacji z klientem jest kontakt elektroniczny […] czat, video, call. Ciągle jednak fizyczna obecność referencyjna banku, nawet dla młodych ludzi, jest istotna”- Cezary Stypułkowski, prezes Zarządu mBank.
„Bank będzie się coraz bardziej automatyzował, digitalizował, w dłuższym okresie. Wywoła to potrzebę coraz więcej inżynierów danych, specjalistów analityków, rozumiejących zachowania klientów w kanałach cyfrowych. To jest coś, co z fascynacją chcemy realizować w następnym stuleciu banku” – Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu, PKO Bank Polski.
Kto nie był – może obejrzeć wszystkie panele z wydarzenia – trzy sesje tematyczne:
Panel 1 to rozmowa prezesów banków PKO Bank Polski, Banku Handlowego w Warszawie oraz mBanku – liderów polskiej bankowości. Dyskusja prowadzona przez Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich
Panel 2 rozpoczął wystąpieniem wprowadzającym gospodarz Kongresu, prezes Mariusz Cholewa – zadając pytanie „Czy widać chmury na horyzoncie?”
Panel poświęcony był dyskusji o potencjalnych źródłach i ewentualnych symptomach kryzysu w sektorze bankowym oraz próbie zdefiniowania sposobów przeciwdziałania kryzysom.
Panel 3 to czas na nowe technologie. Na scenie XIII Kongresu Ryzyka wystąpiły kolejno trzy polskie start-upy: SentiOne, NuDelta i Billon4, prezentując trzy wybrane rozwiązania.
A po fintechowych prezentacjach – wyczerpująco i pasjonująco rozmawiali uczestnicy trzeciego panelu, odpowiadając na pytanie: Czy sztuczna inteligencja (AI) jest już na pokładzie? Czy nowe technologie to szanse czy zagrożenia?
Kongres Ryzyka, gromadzi od lat kluczowych przedstawicieli polskich finansów, bankowości i instytucji publicznych. Gospodarzem XIII Kongresu Ryzyka jest dr Mariusz Cholewa – Prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej. W gronie prelegentów byli przedstawiciele instytucji, które udzieliły patronatu merytorycznego wydarzenia: Krzysztof Broda – Zastępca Prezesa Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), dr Marcin Mikołajczyk – Zastępca Dyrektora Departamentu Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej Komisji nadzoru Finansowego (KNF) oraz Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich (ZBP).
XIII Kongres Ryzyka, organizowany przez Biuro Informacji Kredytowej odbyło się pod honorowym patronatem Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Źródło: BIK