Jak donosi „Puls Biznesu” 30 września minął termin składania wniosków o udział w postępowaniu na wybór generalnego realizatora budowy terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Inwestycja może kosztować nawet 600-700 mln EUR.
„W skład konsorcjów wchodzą łącznie 24 firmy. Nie brakuje wśród nich polskich spółek giełdowych, jak Polimex–Mostostal, PBG, Pol-Aqua, Budimex Dromex z Grupy Budimeksu. Z tego grona Polskie LNG (PLNG), które jest odpowiedzialne za realizację inwestycji, na przełomie października i listopada wyłoni czterech oferentów, którzy do 31 grudnia będą mieli czas na składanie ofert wstępnych” – pisze „Puls Biznesu”.
„PLNG będzie brało pod uwagę tylko oferentów dysponujących kapitałem lub zdolnością kredytową minimum 500 mln zł. Wśród wnioskodawców są CBI z Londynu, Daewoo Engineering Construction z Korei, Samsung Engineering z Korei, Tecnimont z Włoch, Saipem z Włoch czy Sofregaz z Francji” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Jak donosi Polska Agencja Prasowa wzrosła do ośmiu liczba konsorcjów, które będą się ubiegać o rolę generalnego wykonawcy budowy morskiego terminalu LNG. W wyniku pomyłki dokumenty ostatniego potencjalnego realizatora projektu trafiły nieco później do PLNG.
Morski terminal LNG ma być wyposażony m.in. w instalację do rozładunku skroplonego gazu ziemnego przystosowaną do obsługi tankowców LNG o pojemności od 75 tys. m sześc. do ok. 216 tys. m sześc. Inwestycja ma być gotowa pod koniec czerwca 2014 roku.
Więcej na temat w „Pulsie Biznesu” w artykule „Siedmiu chętnych do LNG”.
K.H.
Źródło: Puls Biznesu