Ankieta, która ma potrwać do 29 lutego br., daje inwestorom możliwość wyboru jednego z trzech rozwiązań. Pierwszym z nich jest stworzenie osobnej skali dla oceniania produktów strukturyzowanych, drugim – modyfikacja aktualnej skali, umożliwiająca traktowanie ABS-ów w odrębny sposób. Trzecie dostępne rozwiązanie pozostawia system bez zmian lecz zmienia nieco wygląd ratingów, który miałyby od tej pory zawierać listę potencjalnych ryzyk, na jakie narażone są oceniane instrumenty finansowe.
W grudniu ubiegłego roku opublikowano raport Deutsche Banku, z którego wynika, że kryzys na rynku subprime przyczynił się do pogorszenia ratingów prawie 20 tysięcy ABS-ów. Szczególnie dotkliwie odczuli to właściciele papierów CDO (Collateralized Debt Obligations). Dlatego najpóźniej do 31 marca zmienią się kryteria ich oceny również w agencji ratingowej Fitch.
Czasami jednak firmom ubezpieczającym transakcje sekurytyzacyjne udaje się zapobiec obniżeniu ratingu papierów wartościowych opartych na aktywach, których jakość kredytowa się pogarsza. Koszt takiego działania jest jednak bardzo duży, co widać na przykładzie firmy Ambac, która by uniknąć obniżenia ratingu ABS-ów musiała zwiększyć ich zabezpieczenie kapitałowe o miliard dolarów. Dodatkowo poniosła ona koszt w postaci trzykrotnego obniżenia swojej dywidendy oraz spadku wartości akcji o 26%. Tym samym tropem podążył jej największy konkurent, firma MBIA.
Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 6 (13) 10 lutego 2008
Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl. Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.
Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/! |