Kilka dni temu zapowiadałem, że od lutego klienci Orange Finanse będą mogli korzystać z płatności mobilnych NFC. Dziś znane są już szczegóły: do wdrożenia wykorzystano model SIM-centric, czyli rozwiązanie wymagające wymiany karty SIM w telefonie. Z płatności będą też mogli korzystać klienci mBanku.
Orange Finanse to efekt współpracy mBanku i operatora telekomunikacyjnego Orange. Marka pojawiła się na naszym rynku w październiku ubiegłego roku i po czterech pierwszych miesiącach prowadzi ok. 50 tys. kont osobistych. W momencie debiutu zaproponowano klientom szereg korzystnych rozwiązań – niskie opłaty, promocyjne oprocentowanie depozytów i moneyback za transakcje kartowe. Zabrakło jednak płatności mobilnych, których oczekiwano od podmiotu będącego wspólnym przedsięwzięciem banku i telekomu.
Teraz bank nadrabia zaległości. Z początkiem lutego wdraża do oferty płatności mobilne NFC wykorzystujące model SIM-centric. Do skorzystania z płatności w przypadku dotychczasowych abonentów konieczna będzie wizyta w salonie Orange, bo potrzebna będzie wymiana karty SIM. Docelowo aktywacja płatności może wyglądać następująco: nowy klient zamawia abonament telefoniczny w salonie Orange, może sobie dokupić telefon z modułem NFC (w którym zainstalowana jest domyślnie aplikacja bankowa) i otworzyć konto w Orange Finanse. W aplikacji mobilnej od razu wnioskuje o kartę NFC, a ona dogrywana jest do karty SIM online (Over The Air). W trakcie jednej wizyty klient będzie mógł więc nie tylko kupić telefon, ale i otworzyć konto oraz uruchomić kartę NFC – co zdaniem banku akurat w modelu Orange Finanse powinno się bardzo dobrze sprawdzić. Karta NFC jest bezpośrednio połączona z rachunkiem bankowym, co oznacza, że wszelkie dokonane nią transakcje będą realizowane ze środków dostępnych na koncie osobistym lub firmowym i widoczne w historii płatności.
Żeby skorzystać z rozwiązania trzeba więc posiadać:
-
telefon NFC
-
kartę SIM NFC wydaną przez Orange;
-
aplikację Orange Finanse wspierającą NFC (jej nowa wersja już w poniedziałek pojawi się w Google Play).
Kartę bankową MasterCard NFC zamawia się z poziomu aplikacji mobilnej. W nowej wersji aplikacji znajduje się opcja „Zapłać NFC”. Po kliknięciu w tę opcję pierwszy raz, ekran zamawiania karty otworzy się automatycznie. Na tym etapie można wybrać rachunek, do którego zostanie wydana karta. Po jej zamówieniu, rozpocznie się etap „ładowania danych” karty, który trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut. Po otrzymaniu powiadomienia o zakończonym wgrywaniu karty, należy ją aktywować i nadać PIN.
Płatności zbliżeniową za pomocą telefonu będzie można realizować w dwóch trybach – manualnym lub automatycznym. Pierwszy z nich wymaga uruchomienia aplikacji, wybrania karty z listy oraz dotknięcia przycisku „Zapłać”. Dopiero wtedy możliwe jest dokonanie płatności. Drugi umożliwia wybranie jednej karty do dokonywania płatności bez konieczności uruchamiania aplikacji. Klient będzie mógł to sobie samemu zdefiniować w aplikacji mobilnej.
Ta sama usługa płatności NFC z mobilnym procesem aktywacji będzie dostępna też dla klientów mBanku, którzy są abonentami Orange. Klienci mBanku już wcześniej mogli zamówić kartę NFC od Orange, ale opcja była dostępna z poziomu serwisu transakcyjnego. Teraz nową kartę bankową MasterCard PaySIM będzie sobie można dograć online bezpośrednio z aplikacji mobilnej. Oczywiście konieczne jest do tego posiadanie karty SIM od Orange i odpowiedniego telefonu obsługującego standard NFC. Funkcja „zapłać NFC” pojawi się w aplikacji mobilnej mBanku również w poniedziałek. Za wydanie i obsługę kart NFC w mBanku i Orange Finanse nie będą pobierane opłaty.
Przy okazji warto dodać, że także w poniedziałek mBank przywróci do oferty mobilną kartę debetową w formie naklejki – MasterCard Debit Naklejka. Karta wydawana będzie w cenie 10 zł (za darmo otrzymają ją posiadacze mKont Aquarius i Aquarius Intensive). Bank nie będzie pobierał opłaty za jej używanie, a transakcje wykonywane tą kartą będą się wliczać do limitu transakcji zwalniających z opłat za użytkowanie innych kart mBanku.
Tak jak można było oczekiwać, Orange Finanse postawiło na model SIM-centric. Alternatywnym rozwiązaniem są promowane od niedawna przez organizacje płatnicze płatności mobilne HCE. W tym przypadku karta SIM wydawana przez operatora została przeniesiona do tzw. chmurą obliczeniową, a z układanki podmiotów biorących udział we wdrożeniu został wyeliminowany telekom. Płatności HCE jako pierwszy na naszym rynku wdrożył Bank Pekao SA w ramach swojej aplikacji PeoPay we współpracy z organizacją MasterCard. Organizacja Visa testuje podobne rozwiązanie z 9 innymi bankami.
Z moich informacji wynika, że 9 lutego ruszą ponadto płatności mobilne Blik.Tego dnia klienci Orange Finanse i mBanku powinni więc dostać jeszcze jedno mobilne rozwiązanie płatnicze. Płatności Blik zostaną udostępnione także klientom PKO BP, ING Banku Śląskiego, Alior Banku, BZ WBK i Banku Millennium.