W czerwcu, wśród subfunduszy z „parasola” Copernicus FIO, najlepiej radziły sobie fundusze dłużne, a w szczególności Subfundusz Płynnościowy Plus, który zajmuje pierwsze miejsce w swojej grupie porównawczej z miesięczną stopą zwrotu na poziomie 0,99%*.
Subfundusz Płynnościowy Plus kolejny miesiąc z rzędu osiągnął ponadprzeciętne rezultaty. Wynik miesięczny jest lepszy od średniej osiągniętej w grupie referencyjnej o 0,69 p.p. Subfundusz zajmuje także mocne pozycje w dłuższych horyzontach czasowych. Przez ostatni kwartał wypracował stopę zwrotu na poziomie 2,02%*, co pozwoliło mu zająć pozycję wicelidera w zestawieniu funduszy gotówkowych i pieniężnych. Podobnie w perspektywie rocznej – fundusz zajął drugie miejsce w rankingu dzięki wynikowi na poziomie 6,79%*. Głównym czynnikiem mającym wpływ na dobry rezultat czerwca była kontynuacja trendu wzrostowego obligacji skarbowych oraz poprawa rynkowych wycen niektórych obligacji korporacyjnych.
Subfundusz Dłużny Skarbowy Plus uplasował się na drugim miejscu w zestawieniu funduszy dłużnych polskich papierów skarbowych z wynikiem 1,18%* za ostatni miesiąc. W ujęciu rocznym wypracował dla swoich klientów rewelacyjną stopę zwrotu na poziomie 6,81%. Jak komentuje Tomasz Glinicki, Zarządzający Subfunduszem: „Dobry wynik w czerwcu był zasługą zwiększenia alokacji portfela w obligacje skarbowe z długiego końca krzywej obligacyjnej oraz wykorzystanie zmienności rynkowej spowodowanej w głównej mierze czynnikami politycznymi – m.in. aferą taśmową”.
Fundusze akcyjne zajmują wysokie lokaty przede wszystkim w dłuższej perspektywie inwestycyjnej. Subfundusz Akcji Dywidendowych wypracował 28,24%* (12M) i był lepszy od średniej wypracowanej w swojej grupie o 15,83 p.p. Natomiast Subfundusz Akcji w ujęciu rocznym osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,53%* bijąc indeks WIG o 6,47% p.p. O tendencjach na rynku akcyjnym wypowiada się Bartosz Arenin, Zarządzający Subfunduszem Akcji Dywidendowych: „W okresie wakacyjnym spodziewamy się stagnacji na rynku akcyjnym, natomiast w naszej opinii pierwsze rozstrzygnięcia odnośnie dalszych tendencji rynkowych powinny pojawić się w okresie wrzesień-październik, głównie za sprawą zamknięcia się „okna transferowego” do OFE. Kierunek rynku wyznaczą przede wszystkim sposób obsłużenia przez OFE tzw. suwaka, jak również dane makroekonomiczne o stanie polskiej gospodarki”.
*Stopy zwrotu liczone w okresach od 30/05/2014 do 30/06/2014; 31/03/2014 do 30/06/2014; 28/06/2013 do 30/06/2014; Źródło: Analizy Online.