Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę dwuzłotową ze stopu Nordic Gold upamiętniającą okręt podwodny „Orzeł”. Jest to druga moneta nowej serii monet okolicznościowych zatytułowanej „Polskie okręty”.
Głównym motywem graficznym rewersu monety jest wizerunek płynącego po morzu ORP „Orzeł”, okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej. Rewers monety zaprojektował Andrzej Nowakowski, a tradycyjny awers z orłem – Ewa Tyc-Karpińska. Moneta została wybita w nakładzie 800 tysięcy sztuk.
Dwuzłotówkę można zamienić w cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych Narodowego Banku Polskiego.
Więcej informacji o monetach okolicznościowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski, można znaleźć tutaj. Wszystkie monety emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
Najważniejsze fakty:
- Polski okręt podwodny „Orzeł” został zbudowany ze składek społeczeństwa w stoczni w Vlissingen. Chrzest i wodowanie okrętu odbyło się 15 stycznia 1938 r. Matką chrzestną została Jadwiga Sosnkowska, żona gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.
- We wrześniu 1939 roku „Orzeł” brał udział w obronie Wybrzeża, następnie został internowany w Tallinnie, skąd zdołał zbiec i przedrzeć się do Wielkiej Brytanii. Zaginął podczas patrolu na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Wraz z okrętem zginęło 6 oficerów, podchorąży oraz 53 podoficerów i marynarzy. Przyczyna i miejsce jego zatonięcia są nadal nieznane. Przyjęto, że 7 czerwca zatonął po wpłynięciu na niemieckie miny.
- Legendy o „Orle” zaczęły ukazywać się jeszcze podczas wojny. Okręt rozsławiły książki oraz film fabularny. Powstał zwyczaj, że w rejonie ostatniego patrolu „Orła” składa się wieńce. W związku z tym, że nazwy zasłużonych okrętów przechodzą na nowsze jednostki, w latach 1962–1983 pod polską banderą pływał okręt podwodny „Orzeł” (II), a od 1986 r. Marynarka Wojenna dysponuje okrętem podwodnym „Orzeł” (III).
Źródło: NBP