Obligacje przedsiębiorstw były przez inwestorów postrzegane jako sposób na osiągnięcie znacznie wyższych wyższych stóp zwrotu od obligacji skarbowych. Ryzyko kredytowe tych emisji było przez wielu bagatelizowane, sprowadzane do poziomu ryzyka lokaty bankowej.
Sposób postrzegania tych instrumentów uległ w ostatnim czasie zmianie z powodu niewypłacalności kilku emitentów. Na rynku mówi się o sposobach minimalizacji ryzyka związanego z finansowaniem firm, a fundusze długu korporacyjnego coraz bardziej skrupulatnie analizują sytuację finansową emitenta, jego ryzyko oraz sposoby na jego minimalizację.
Oceny agencji ratingowych mogą byd, z wielu względów, jedynie narzędziem wspomagającym zarządzających funduszami tego typu długu. Opierają się one na danych historycznych, zatem nie mogą wskazad potencjalnych ryzyk działalności operacyjnej w przyszłości. Mimo słabych ratingów niektóre podmioty cechują się wysoką zdolnością obsługi zadłużenia.
– Rynek obligacji przedsiębiorstw w Polsce ciągle się rozwija. Ograniczenia w udzielaniu kredytów przez banki krajowe sprawiają, że spółki – często duże, o ugruntowanej pozycji w branży – poszukują finansowania wśród instytucji rynku finansowego. Rozwój rynku długu korporacyjnego stwarza możliwości wyboru określonych obligacji spośród wielu emisji, w zależności od preferowanego przez fundusz dochodu w relacji do ryzyka kredytowego. Coraz szersza paleta inwestycji na tym rynku wiąże się jednak ze wzrostem ryzyka niewypłacalności wybranych emitentów. Od początku tego roku kilka razy doszło do takiego zdarzenia, dlatego też z dużą ostrożnością podchodzimy do naszych inwestycji w dług korporacyjny wybierając do portfela tylko takie obligacje, których prawdopodobieostwo spłaty jest wysokie, zachowując przy tym atrakcyjną rentownośd – mówi Wojciech Juroszek – Doradca Inwestycyjny AgioFunds TFI S.A.
Nie wszystkie jednak fundusze cenią sobie niskie ryzyko. Dla niektórych ryzyko niewypłacalności jest wpisane w specyfikę funduszu i liczy się przede wszystkich wysoka stopa zwrotu, natomiast chwilowe załamanie wyceny jednostki uzasadnia zyski jakie przynosi fundusz swoim klientom. Decyzja na jaki fundusz zdecyduje się inwestor zależy od jego skłonności do ryzyka.
Źródło: AgioFunds TFI