Wkraczając w rok 2011, spodziewamy się dalszego silnego wzrostu w Polsce, Rosji i krajach nadbałtyckich. Jako że w przyszłym roku popyt zagraniczny prawdopodobnie zwolni, popyt krajowy będzie stawał się coraz ważniejszym źródłem wzrostu.
Jest to możliwe dzięki dalszej poprawie na rynkach pracy. Nowe wyzwanie stanowią szybko rosnące wskaźniki inflacji, nie tylko z powodu gwałtownie rosnących cen towarów. Z uwagi na rosnące ryzyko wzrostu inflacji zaostrzenie polityki monetarnej jest znów brane pod uwagę.
Polska gospodarka zdecydowanie rosła w drugiej połowie ubiegłego roku i ta silna tendencja wzrostowa utrzyma się w tym roku. Uważamy jednak, że oczekiwania są zbyt wysokie i nie spełnią się. Wzrasta niestabilność politycznej sytuacji ze względu na planowane tegoroczne wybory. Dług publiczny zbliża się niebezpiecznie do granicy limitu, jeżeli go przekroczy, istnieje ryzyko natychmiastowego zaostrzenia polityki fiskalnej. Narodowy Bank Polski podniósł wymagania dotyczące rezerwy bankowej i prawdopodobnie już niedługo po raz pierwszy podniesie stopy procentowe.
Perspektywy dla gospodarki estońskiej są coraz lepsze, dzięki stałej tendencji wzrostowej działalności gospodarczej przez cały rok 2010. Ubiegły rok okazał się lepszy niż się spodziewano, dzięki szybkiej poprawie eksportu i ustabilizowania się prywatnej konsumpcji. Konsumpcja jest jednak wciąż hamowana przez słabe rynki pracy. Rosnąca inflacja jest jednym z podstawowych problemów, lecz oczekuje się, że słabe rynki pracy powstrzymają krajową presję cenową.
Uzdrawianie gospodarki na Łotwie nabrało tempa w drugiej połowie zeszłego roku, a zatem obserwujemy jedynie nieznaczny regres w 2010 r. Również rynki finansowe znacznie się uspokoiły. Jednak dalsze wzmocnienie fiskalne pozostaje jednym z zadań do realizacji, aby uzyskać pewność na rynkach międzynarodowych. Kolejne reformy strukturalne będą w tym roku niezbędne w celu uspokojenia międzynarodowych kredytodawców. Oczekuje się, że w 2011 r. uzdrowienie obejmie kolejne obszary dzięki rosnącemu wsparciu krajowej gospodarki.
Uzdrowienie gospodarcze na Litwie wolno rozszerza się z sektora handlu zagranicznego na krajową gospodarkę. Mimo że wzrost kwartalny wciąż był spowolniony, eksport w dalszym ciągu stopniowo wzmacniał gospodarkę. Po trudnym roku w sferze inwestycji i konsumpcji, oczekuje się, że krajowa gospodarka poprawi się dzięki stopniowo polepszającej się sytuacji na rynku pracy i rosnącemu zaufaniu.
Gospodarka rosyjska przyniosła rozczarowanie w drugiej połowie ubiegłego roku z powodu regresu w sektorze rolniczym. Dostrzegamy jednakże pozytywne sygnały w ostatnich kilku miesiącach, w których inwestycje oraz konsumpcja krajowa znacznie się poprawiły. Odradzające się przepływy kredytowe każą nam sądzić, że gospodarka wróci na drogę silniejszego wzrostu w tym roku. Wzrosły zagrożenia inflacyjne i bank centralny zaczął zaostrzać politykę monetarną. Dopiero okaże się, jak rząd pokieruje polityką fiskalną w roku wyborów, a wyższe ceny ropy z pewnością będą pomocne.
Polska
-
Wzrosły zagrożenia polityczne
-
Wzrost w 2011 poniżej prognozowanego
-
Większe zagrożenia przed wyborami powszechnymi w październiku
-
Zaskakujący wzrost inflacji
-
Cykl zaostrzenia polityki monetarnej rozpoczął się
-
Silniejszy PLN w najbliższym okresie
Estonia
-
Lepsze perspektywy gospodarcze
-
Oczekiwane pobudzenie wzrostu przez przyjęcie euro
-
Prywatna konsumpcja wciąż w tyle za eksportem
-
Rynki pracy stopniowo nabierają siły
-
Inflacja podtrzymywana szczególnie przez ceny żywności
Łotwa
-
Nastroje porecesyjne
-
Eksport bliski poziomowi przed kryzysem
-
Ścisła konsolidacja fiskalna planowana w przyszłości
-
Rynki finansowe poprawiły się w 2010 r.
-
Wzrost zdolności kredytowej odzwierciedla większy wzrost i niższy od spodziewanego dług publiczny
Litwa
-
Poprawa gospodarcza rozszerza się
-
Eksport pobudza uzdrowienie gospodarki
-
Stopa bezrobocia wydaje się mieć szczytowy poziom
-
Silny popyt, zwłaszcza ze strony Rosji
-
Zmniejszenie deficytu poniżej 3% PKB w 2012 r. wciąż jest wyzwaniem
Rosja
-
Odbudowa tempa wzrostu
-
Prywatny popyt krajowy napędzał gospodarkę w II połowie 2010
-
Konsumenci nabiorą większego apetytu w 2011 r.
-
Poprawia się przepływ kredytowy
-
Rozpoczęto zaostrzanie polityki monetarnej
-
Cykl stóp procentowych zakończył się
-
Dalszy wzrost wartości rubla spodziewany w przyszłości
Źródło: Nordea Bank Polska