Śląskie jako trzecie po województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim wdroży w swoim regionie mechanizm finansowania JESSICA. W lipcu br. podpisano z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę w tej sprawie.
Oznacza to, że Sląsk już dziś pracuje nad zbudowaniem mechanizmu finansowania, który pozwoli na dalszą płynną realizację inwestycji miejskich w momencie, gdy strumień unijnych dotacji zacznie wysychać.
A do tego najpewniej dojdzie już za kilka lat. Inwestycje masowo prowadzone dziś w polskich miastach finansowane są w ramach obecnej perspektywy finansowej zaplanowanej jedynie na lata 2007-2013. Co dalej? Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie zakres środków płynących do Polski z funduszy strukturalnych po roku 2013, należy natomiast spodziewać się, że środków będzie mniej niż dotychczas.
Jessica (skrót pochodzi od angielskiej nazwy programu – Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas)ma być rozwiązaniem umożliwiającym sprawne inwestowanie w rozwój miast, w tym w odnowę najbardziej zdegradowanych obszarów. Śląsk jak żadny inny region dosłownie tonie w obiektach poprzemysłowych, które wymagają modernizacji lub ponownej adaptacji. Dzięki programowi JESSICA rozpoczęta kilka lat temu rewitalizacja tych terenów ma szansę przebiegać płynnie. Celem mechanizmu jest też skupienie wokół inwestycji większej liczby (także prywtanych) inwestorów, a nie jak było to dotąd, prowadzenie działań wyłącznie na linii region – Unia Europejska.
Na wdrożenie mechanizmu przewidziano 60 mln euro – 51 mln ze środków Unii Europejskiej, promującej wdrażanie tego mechanizmu w Europie i 9 mln z krajowego budżetu.
Źródło: Bankier.pl