Banki łagodzą politykę kredytową wobec przedsiębiorstw, ale nadal zaostrzają ją w segmencie kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych.
Co kwartał NBP publikuje opracowanie pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”.
Z najnowszego badania, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia wśród szefów komitetów kredytowych 29 banków wynika, że w najbliższych miesiącach generalnie łatwiej o kredyt będzie firmom, ale trudniej gospodarstwom domowym.
NBP pyta banki, czy i w jakim stopniu zmieniają zarówno kryteria udzielania kredytów (kryteria określają minimalne standardy zdolności kredytowej) jak i warunki, na jakich pożyczają pieniądze (w tym wysokość marż i oprocentowania). Ponieważ bankowcy zaczynają korzystniej postrzegać perspektywy polskiej gospodarki, od kilku miesięcy łagodzą kryteria przyznawania kredytów przedsiębiorstwom – z wyjątkiem kredytów długoterminowych. Zdaniem bankowców, rośnie popyt na kredyty ze strony małych i średnich firm, ale popyt na kredyty długoterminowe ze strony wielkich przedsiębiorstw spadł. Większość banków nie zmieniła warunków kredytowych wobec firm i raczej szybko ich nie.
Inaczej jest w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych. Tu nastąpiło zaostrzenie kryteriów w zakresie kredytów konsumpcyjnych i niewielkie zaostrzenie kryteriów w przypadku kredytów mieszkaniowych. Przy czym jeśli chodzi o te drugie, nastąpiło złagodzenie warunków w zakresie marż i wkładu własnego. Bankowcy oceniają, że w najbliższych miesiącach nie będą zmieniać polityki w segmencie mieszkaniowym, ale należy liczyć się z dalszym jej zaostrzaniem w segmencie kredytów konsumpcyjnych.
Źródło: NBP