W 2009 r. Riverside była jedną z najbardziej aktywnych firm na rynku private equity – zrealizowała 15 akwizycji, wyszła z inwestycji w czterech spółkach i podwyższył wartość swojego portfela.
Najważniejsze dla Riverside Company wydarzenia 2009 roku obejmują:
- Dzięki dokonanej jesienią 2009 r. 50-ej w historii Riverside sprzedaży spółki, firma dołączyła do nielicznej grupy funduszy private equity, które w swojej działalności osiągnęły tak wysoką liczbę sfinalizowanych inwestycji. Przez ponad 20 lat działalności dzięki 50 sprzedanym spółkom Riverside wygenerowało łącznie wewnętrzną stopę zwrotu brutto o wartości 55, 3 proc. oraz 3, 6 – krotny zwrot gotówkowy.
- W roku, w którym poziom środków przeznaczonych na wykupy lewarowane (LBO) obniżył się ogółem o 73 proc. Riverside uzyskało kwotę 1,17 mld USD na rzecz funduszu RCAF V. Poziom zebranych środków znacznie przewyższył planowaną kwotę 900 mln USD.
- Firma przeprowadziła w sumie 15 przejęć (sześć platform i 9 add-on’ów) i zainwestowała łącznie sumę 200 mln dolarów
- Riverside dokonał wyjścia z inwestycji w czterech spółkach osiągając przy tym zysk kapitałowy o wartości 305 mln USD.
- Zwiększenie wartości swojego portfela o 6, 5 proc. (dane z września 2009), pomimo niesprzyjającemu klimatowi gospodarczemu
Rok 2009 był pełen wyzwań, ale jesteśmy zadowoleni z wyników Riverside. Szczególnie jesteśmy dumni, z tego że udało nam się sprzedać cztery przedsiębiorstwa podczas jednego z najtrudniejszych okresów w historii rynku private equity. Przez ponad 22 lata firma Riverside przyniosła swoim inwestorom zyski w wysokości 2 miliardów dolarów, jednocześnie pozostając wierna swojej strategii inwestowania w mniejsze spośród średnich spółek – mówi Béla Szigethy, dyrektor zarządzający Riverside.
Dzięki wolumenowi transakcji, który w 2009 roku przewyższył poziom z 2008, Riverside przeprowadził 15 akwizycji, czym w efekcie zbudował portfel zawierający 70 spółek. Wśród inwestycji dokonanych w 2009 jest przejęcie firmy Sencore – amerykańskiego projektanta i twórcy produktów wykorzystywanych w przemyśle audio-video, Kaul – niemieckiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w produkcji polew glazurniczych, Crioestaminal, portugalskiej firmy zajmującej się izolowaniem i przechowywaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej, Fair Pay – firmy specjalizującej się w audycie odszkodowań pracowniczych, Precision Wire Components – producenta prowadnic o małej średnicy i komponentów do prowadnic wykorzystywanych w zabiegach medycznych, PharmMD Solutions – firmy zarządzającej terapiami leczniczymi.
Ostatnie cztery z tych przedsiębiorstw działają w sektorze medycznym, który w ciągu ostatnich lat stał się jednym ze strategicznych obszarów inwestycyjnych dla Riverside. Strategia inwestycyjna Riverside zakłada szukanie najlepszych firm we wszystkich sektorach, jednocześnie budując specjalistyczne zespoły zajmujące się wybranymi obszarami takimi jak sektor medyczny czy edukacyjny,
W 2009 r. zarząd i specjaliści Riverside na całym świecie pracowali bez ustanku w obliczu gorszych warunków ekonomicznych. W rezultacie nasi inwestorzy byli świadkami wzrostu wartości wszystkich naszych spółek i dzięki temu osiągnęli większe zyski. Wyszliśmy zwycięsko ze sztormu na rynkach finansowych i z niecierpliwością oczekujemy tego co przyniesie następny rok – mówi Stewart Kohl, dyrektor zarządzający Riverside.
Riverside w 2009 roku zakończyła inwestycje w przedsiębiorstwach: w Nordco, firmie produkującej sprzęt do konserwacji trakcji kolejowej, w Hudson-Sharp dostawcy maszyn do produkcji plastikowych torebek, w AIS Group, niemieckim producencie rozwiązań IT dla przemysłu stalowego oraz w ATI Enterprises, amerykańskiej firmie edukacyjno-szkoleniowej.
Źródło: The Riverside Company