Niedawna obniżka długoterminowego ratingu podmiotu („Long-term IDR”) dla ING Banku Śląskiego („ING BSK”) do „A” z „A+” odzwierciedla obniżenie ratingu jego głównego udziałowca, ING Bank N.V. („A+”/Perspektywa Stabilna). Wynika to z faktu, iż długoterminowy rating ING BSK determinowany jest przez potencjalne wsparcie ze strony ING Bank N.V.
Potwierdzenie ratingu indywidualnego ING BSK na poziomie „C” odzwierciedla nadwyżkę płynności, stabilne źródło finansowania poprzez depozyty gospodarstw domowych, silną pozycję rynkową, mały apetyt na ryzyko kredytowe oraz relatywnie dobrą jakość aktywów. Rating odzwierciedla ponadto kapitalizację banku, która obecnie znajduje się na odpowiednim poziomie, ale w przypadku wzrostu portfela kredytowego może wystąpić konieczność jej wzmocnienia.
Na koniec pierwszego półrocza 2009 udział kredytów zagrożonych utratą wartości stanowił 4.1% portfela kredytowego i był poniżej średniej rynkowej. W drugim półroczu 2009 spowolnienie gospodarcze spowoduje zapewne zwiększoną presję na jakość aktywów; jednak Fitch jest zdania, iż bank ING BSK będzie w stanie zrekompensować rosnące koszty ryzyka poprzez zwiększony wynik z tytułu odsetek i prowizji. W pierwszym półroczu 2009 wynik operacyjny przed rezerwami był o 10% wyższy rok do roku, jednak odpisy na utratę wartości kredytów pochłonęły jedną trzecią tego wyniku, w porównaniu do dodatniego salda odpisów rok wcześniej.
Wskaźnik kredyty/depozyty jest silnym wsparciem dla ratingu banku ING BSK. Na koniec pierwszego półrocza 2009 wynosił 58% i był znacząco poniżej średniej rynkowej. Dłużne papiery wartościowe, emitowane głównie przez Skarb Państwa, stanowiły 46% aktywów, natomiast udział portfela kredytowego wyniósł 39%. ING BSK finansuje swoją działalność głównie poprzez depozyty klientów, z których dwie trzecie to stabilne środki gospodarstw domowych. Na koniec pierwszego półrocza 2009 współczynnik wypłacalności ING BSK był na odpowiednim poziomie równym 10.87%, jednak jeśli dotychczasowe tempo wzrostu portfela kredytowego będzie kontynuowane, może zajść konieczność wzmocnienia bazy kapitałowej.
ING BSK jest czwartym bankiem co do wielkości aktywów w Polsce. Na koniec pierwszego półrocza 2009 udział banku w aktywach sektora wynosił 6.1%, a w depozytach gospodarstw domowych 8.1%.
Decyzje ratingowe dotyczące ING BSK, ogłoszone 12 Sierpnia 2009:
Długoterminowy rating podmiotu (Long-term IDR): obniżony do „A” z „A+”; Perspektywa Stabilna
Krótkoterminowy rating podmiotu (Short-term IDR): potwierdzony na poziomie „F1”
Rating Indywidualny: potwierdzony na poziomie „C”
Ratings wsparcia: potwierdzony na poziomie „1”
Źródło: FitchRatings