Podczas konferencji Zarządzanie ryzykiem kredytowym w dobie kryzysu na rynkach finansowych zorganizowanej przez Top Consulting Conferences & Trainings Wojciech Kwaśniak, Doradca Prezesa NBP, przedstawił aktualną sytuację na rynkach finansowych oraz prognozy dla międzynarodowego i polskiego sektora bankowego.
„Kiedy w maju tego roku przyjąłem zaproszenie na konferencję nie przypuszczałem, że kryzys sektora finansowego przybierze tak duże rozmiary.” – powiedział Wojciech Kwaśniak na konferencji Zarządzanie ryzykiem kredytowym w dobie kryzysu na rynkach finansowych.
Polski sektor bankowy jest postrzegany w Europie Centralnej jako rynek wschodzący, spotkamy się z turbulencjami finansowymi, które są przenoszone zarówno z rynków amerykańskiego i Europy Zachodniej, jak też są skutkiem kryzysu węgierskiego. Polska, jak większość krajów na świecie odczuwa zmienność cen walut, akcji i obligacji oraz wzrost ryzyka płynności i ryzyka kredytowego w systemach bankowych.
Globalne zmiany na rynku międzynarodowym doprowadziły do skorygowania prognoz wzrostu gospodarczego i poziomu inflacji, przewidywanych inwestycji i poziomu konsumpcji. W USA prognozy inflacji na 2009 rok zostały zmniejszone z 4,5% na 2,8%, w Wielkiej Brytanii z 3% na 2,7%, w strefie krajów euro na 2,4%. W Polsce inflacja na koniec 2008 r. ma wynieść 4,3%, a prognozy na 2009 określają ją na 3,5% Spadek w prognozach wzrostu gospodarczego ogłosiły już m.in. Stany Zjednoczone, gdzie zmniejszy się on z 1,4% na 0,4%, w strefie krajów euro prognozowana jest recesja z 1% na -0,1%, w Wielkiej Brytanii recesja z 1,0% na – 0,6% oraz w Japonii recesja 0,4% na – 0,4%. W naszym kraju wzrost gospodarczy prognozowany jest na 5%.
Kolejnym skutkiem kryzysu finansowego było obniżenie stóp procentowych, ogłoszone przez: Centralny Bank Szwajcarski o 0,25%, Bank Chin 0,27% czy Bank Australii 0,5%. Narodowy Bank Polski nie wydał komunikatu w sprawie zmian stóp procentowych.
Stabilna sytuacja polskich banków
Mimo kryzysu na światowym rynku bankowym, sytuacja banków w Polsce jest stabilna. Kapitał polskich banków posiada jeden z najwyższych współczynnik wypłacalności. W 2007 roku wynosił on 12%, a w bieżącym roku jest to 10,9%.
W odróżnieniu od banków amerykańskich, większość banków w Polsce była ostrożna przy udzielaniu kredytów. Chociaż , niektóre z nich zbyt optymistycznie potraktowały wzrost koniunktury na rynku nieruchomości i nie wzięły pod uwagę faktu, że finansowanie kredytów hipotecznych ma charakter długoterminowy, w którym trzeba się bardzo liczyć ze zmiennością koniunktury, a tym samym ewentualnością rzeczywistej realizacji ryzyka kredytowego. Na korzyść dobrej kondycji banków w naszym kraju przemawia również fakt, że w ich bilansach brak jest „toksycznych aktywów.
Dotychczasowe zmiany, które przejawiają się w szczególności we wzroście ryzyka płynności rynku międzybankowego, spadku cen akcji na GPW oraz spadku kursu złotego spowodowanego kryzysem węgierskim, wymuszają na bankach zaostrzenie standardów kredytowych. Jednocześnie pewne jest, że dotychczasowe doświadczenia sektora finansowego wymogły konieczność stworzenia nowej architektury rynku finansowego.
Nowa architektura rynku finansowego
Polski sektor bankowy czekają nowe wyzwania. Przede wszystkim powinien on wprowadzić większą dywersyfikację źródeł finansowania, konserwatywne podejście do kredytowania rynku nieruchomości oraz konserwatywne zarządzanie ryzykiem i stworzyć „nowe otwarcie” w relacjach podmiot zależny, a podmiot dominujący.
Przyszła architektura rynku finansowego nie będzie możliwa również bez nowych relacji z regulatorem unijnym, nowych relacji z audytorami objętymi nadzorem, nowych relacji z firmami ratingowymi oraz nowych relacji z klientami i inwestorami giełdowymi.
Z uwagi na potencjał wzrostu polskiego rynku usług finansowych banki, chcąc się rozwijać, będą musiały pozyskiwać kapitał. Będzie on w szczególności pochodził z: zysków zatrzymanych, nowych emisji akcji skierowanych do nowych inwestorów oraz obligacji zamiennych na akcje, pasywów podporządkowanych i emisji listów zastawnych.
Wprowadzenie takiej architektury umożliwi systemowi bankowemu stabilne działanie, które ma szanse przeciwdziałać ewentualnemu powtórzeniu kryzysu, z którym boryka się sektor bankowy w Polsce.
„Wracając zaś do prognoz, uważam, że w Polsce odnotowany zostanie przejściowy spadek dynamiki rozwoju na skutek zmiany strategii i spadku koniunktury gospodarczej. Będziemy też obserwować średnio i długoterminowy stabilny rozwój.” – zakończył Wojciech Kwaśniak.
W konferencji Zarządzanie ryzykiem kredytowym w dobie kryzysu na rynkach finansowych wzięli udział znani i doświadczeni specjaliści sektora finansowego, wśród nich m.in : Andrzej Reich – Członek biura CEBS (Central European Banking Supervisors), Andrzej Arendarski – Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Maria-Elisabeth Söchstl-Kruger, 8900 Basel II Compliance, Bank Austria – członek UniCredit Group oraz Richard Mbewe, Managing Partner, Atria Real Esteta Partners.