W projekcie nowelizacji zaproponowano równocześnie podwyższenie limitów o 30%. Uzasadnieniem takiej propozycji jest wzrost cen, który następuje pomiędzy okresem, z którego pochodzą dane statystyczne brane pod uwagę przy obliczaniu limitu, a dniem złożenia wniosku o zwrot VAT. Wprowadzono również zasadę, w myśl której podatnikowi przysługiwać mógłby nowy pełen limit zwrotu, co 6 lat licząc od dnia złożenia przez podatnika pierwszego wniosku o zwrot VAT. Dla każdego podatnika zatem limit ten mógłby obejmować inny okres czasu. Na przykład, gdyby podatnik złożył wniosek o zwrot VAT 15 lutego 2007 r., wówczas w okresie od 15 lutego 2007r. do 14 lutego 2013r. przysługiwałby mu jeden pełen limit zwrotu VAT, a od 15 lutego 2013r. – kolejny, nowy, pełen limit zwrotu VAT, itd.
Zgodnie zatem z projektem ustawy, biorąc pod uwagę obowiązujące w maju 2007 r. wskaźniki statystyczne, prywatny inwestor mógłby otrzymać zwrot nawet 22,5 tys. zł co sześć lat.
Autorzy projektu podkreślają, że planowane wydatki Skarbu Państwa z tytułu zwrotu VAT na materiały budowlane były jak dotąd znacząco wyższe od rzeczywiście dokonanych zwrotów. Założono, że w dalszym okresie wydatki te ulegną obniżeniu.
Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2007 r. Biuro Analiz Sejmowych potwierdziło zgodność rozwiązań przyjętych w projekcie z prawem europejskim.