Inwestorzy, którzy dokonali subskrypcji na udziały funduszu, to bałtyckie instytucje, takie jak Nordic Investment Bank i fundusz emerytalny Etera Mutual Pension Insurance Company. Inwestorzy wnieśli do funduszu środki w wysokości 20.5 milionów euro.
Docelowa wartość aktywów funduszu ma wynieść 50 milionów euro. Nordic Mezzanine planuje zgromadzić środki do końca tego roku. Celem funduszu jest inwestowanie w kapitał własny, wykupy z zewnątrz i z wewnątrz, rekapitalizacja, finansowanie pierwszych ofert publicznych i stosowanie innych form finansowania akcji i kapitału własnego w różnych regionach i w różnych branżach. Wartość poszczególnych firm, w które fundusz zainwestuje, wynosi od 5 do 30 milionów euro.
W tym regionie „mezzanine finance” jest słabo znane, ale jak wynika z nazwy włoskiego pochodzenia, zapewniamy finansowanie pośrednie między kredytem a sprzedażą akcji, zarówno w kategoriach ryzyka jak i zwrotu z inwestycji – mówi Juhani Seilenthal, dyrektor generalny Baltic Mezzanine OÜ, regionalny doradca funduszu.
Nordic Mezzanine UK Limited zostało założone w 1998 roku. Firma zajmuje się zarządzaniem dwoma funduszami typu mezzanine na terenie krajów bałtyckich, Beneluxu i Niemiec. W ramach funduszu Baltic Mezzanine, Nordic Mezzanine operuje 362 milionami euro. Siedziba firmy mieści się w Tallinie (Estonia). Baltic Mezzanine OÜ zostało założone w 2004 roku i pełni rolę regionalnego doradcy do spraw inwestycyjnych. Działanie funduszu Baltic Mezzanine skupia się na rynkach Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.
Łącząc elementy kredytu i sprzedaży akcji, finansowanie typu mezzanine jest zaliczane do alternatywnych form finansowania. Inwestowanie w kapitał mezzanine cechuje się wyższą marżą niż kredyty, ale mniejszym ryzykiem niż akcje.
Mezzanine finance (ang.) – forma finansowania stosowana przy wykupach menedżerskich i wspieraniu ekspansji rynkowej firm. Jest to forma pośrednia między kredytem a sprzedażą akcji.
W Europie „mezzanine finance” przybiera często formę kredytu. Różni się jednak od klasycznego kredytu tym, że zawiera dodatkowe elementy, typowe dla instrumentów rynku kapitałowego, które zwiększają uzyskiwaną stopę zwrotu z tego typu inwestycji. Wymienić tutaj można warranty, opcje lub instrumenty zamienne (convertibles). W Stanach Zjednoczonych „mezzanine finance” jest zbliżone do formy obligacji. Traktowany jest jako odmiana obligacji wysoko dochodowych (high yield). W większym stopniu niż w Europie wykorzystywane są instrumenty rynku kapitałowego z naciskiem na ich uprzywilejowany charakter w strukturze kapitałowej. (źródło: A. Sociński „Bankier.pl”)