W czwartek poznaliśmy jeszcze tygodniową liczbę nowych bezrobotnych (324 tysiące wobec oczekiwanych 310 tysięcy) oraz indeks wyprzedzający koniunkturę w maju (0,3% wobec prognozowanych 0,2%). Kurs EUR/USD wybił się górą z korytarza wahań 1,3370 – 1,3435 dopiero w piątek (22 czerwca) popołudniu, kiedy nie było zaplanowanych żadnych publikacji z rynku amerykańskiego. Ruch ten może wskazywać na nadal utrzymującą się presję na osłabienie zielonego. Dane, dotyczące Strefy euro, które poznaliśmy w tym tygodniu również pozostały bez większego wpływu na eurodolara, który w piątek (22.06) o godzinie 16:15 przetestował swoje tygodniowe maksimum 1,3461 a na sesji amerykańskiej odbił się od istotnej linii oporu przy cenie 1,3472 USD za jedno euro. Wcześniej o godzinie 17:00 na zamknięciu sesji europejskiej jedno euro kosztowało 1,3432 USD. Polska waluta w tym tygodniu znalazła się pod silnym wpływem danych z polskiej gospodarki, gdyż na ich podstawie inwestorzy oceniali prawdopodobieństwo terminu kolejnej podwyżki kosztów pieniądza przez RPP. Wtorkowy odczyt dynamiki średnich zarobków brutto w maju (8,9% r/r wobec oczekiwanych 8,1% r/r) zwiększył to prawdopodobieństwo i doprowadził do wybicia się kursu EUR/PLN dołem z zakresu wahań 3,7950 – 3,81 a kurs pary USD/PLN przetestował wsparcie przy cenie 2,81 PLN za jednego dolara. W dalszej części tygodnia inwestorzy poznali zgodne z oczekiwaniami odczyty inflacji PPI oraz inflacji bazowej co ograniczyło ruch aprecjacyjny naszej waluty. Para EUR/PLN przez drugą połowę tygodnia pozostała w zakresie wahań 3,7729 – 3,7972 a para USD/PLN ustanowiła swoje minimum o godzinie 14:53 w piątek (22.06) na poziomie 2,8067. O godzinie 17:00 jedno euro kosztowało 3,7829 PLN a jeden dolar wyceniany był na 2,8172 PLN.
Prognoza tygodniowa:
Rynek polski:
Polscy inwestorzy w tym tygodniu skupią swoją uwagę na środowej decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Wcześniej, we wtorek poznają również stopę bezrobocia w maju oraz dynamikę sprzedaży detalicznej w maju, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję RPP. Jeśli w tym tygodniu koszt pieniądza nie zostanie podniesiony to możemy obserwować osłabienie się naszej waluty szczególnie w drugiej części bieżącego tygodnia. Ważnym poziomem oporu pozostaje cena 3,7950 – 3,80 PLN za jedno euro i dopiero ich przekroczenie otworzy drogę do poziomu 3,81. Podwyżka i jastrzębi wydźwięk komentarza RPP może być silnym impulsem do kontynuacji umocnienia się naszej waluty, jednak ruch na południe może być ograniczony, gdyż inwestorzy już od dwóch tygodni dyskontują wzrost kosztu pieniądza w Polsce. Ważnymi poziomami wsparcia dla par EUR/PLN oraz USD/PLN są ceny 3,77 PLN za jedno euro oraz 2,80 PLN za jednego dolara. Ich przekroczenie otworzy drogę do tegorocznych minimów. Lepsze dane z amerykańskiej gospodarki oraz powrót eurodolara na południe uprawdopodobni pierwszy scenariusz, w którym kursy par EUR/PLN oraz USD/PLN przetestują linię oporu 3,81 oraz 2,84.
Rynek zagraniczny:
Najistotniejsze w tym tygodniu informacje dotyczyć będą amerykańskiego rynku nieruchomości oraz ostatecznych odczytów dynamiki PKB w I kwartale 2007 roku w USA. W czwartek (28.06) o godzinie 20:15 FOMC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych zza Oceanem. Jeśli dzisiejsze i jutrzejsze informacje wskażą na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości to dolar może zyskiwać na wartości aż do czwartkowej decyzji FED. Ważnym poziomem wsparcia jest cena 1,3435 USD za jedno euro a niżej 1,3370 USD za jedno euro. Oporów należałoby się dopatrywać na poziomie 1,3472. Ze Strefy euro na rynek napłyną między innymi informacje na temat inflacji CPI w czerwcu, której ostatnie odczyty nie odbiegają od prognoz i pozostają bez większego wpływu na rynek. W tym tygodniu może być podobnie szczególnie jeśli inwestorzy skupią swoją uwagę na istotniejszych informacjach z amerykańskiej gospodarki. Scenariusz mocniejszego w tym tygodniu dolara jest bardzo prawdopodobny, ale żeby sentyment do zielonego powrócił na rynek kurs EUR/USD musi pokonać technicznie ważny poziom wsparcia na poziomie 1,3370. Z drugiej strony sytuacja techniczna, gdzie para EUR/USD wybiła się górą z zakresu 1,3370 – 1,3435 wskazuje na możliwość dalszego osłabienia się zielonego w stosunku do euro, lecz poziom oporu 1,3472 nie powinien zostać w tym tygodniu pokonany.