Prowizja maklerska jest iloczynem liczby zakupionych papierów, ceny zakupu oraz stopy prowizji (obecnie 0,39%). Jeśli kwota ta nie przekroczy wartości 3 PLN to klient ostatecznie ponosi opłatę w wysokości prowizji minimalnej. Oznacza to, że dotychczas inwestor składający zlecenie o wartości 800 PLN płacił efektywnie 0,62% prowizji (5 zł), a nie 0,39%. Obecnie za takie zlecenie zapłaci dokładnie 3,12 PLN.
– Jest to ukłon mBanku w stronę inwestorów początkujących, próbujących dopiero swoich sił na rynku kapitałowym przy zaangażowaniu relatywnie niewielkich kwot, oraz studentów nie dysponujących dużym kapitałem, a chcących zdobywać doświadczenie na rynku. Studenci to ogromna grupa wśród klientów mBanku i mamy nadzieję, że to posunięcie skłoni wielu z nich do spróbowania swoich sił na GPW – mówi Maciej Witkowski, Wicedyrektor Biura Sprzedaży mBanku. – Dla pozostałych inwestorów obniżka prowizji minimalnej również nie jest bez znaczenia. Na rynku obecnie znajduje się wiele ciekawych i relatywnie tanich spółek, jednak ich płynność nie pozwala na zawieranie jednorazowo dużych transakcji. Aby zainwestować większą kwotę należy cierpliwie kupować akcje w małych pakietach. W takich właśnie przypadkach pojawia się duża liczba transakcji o wartości poniżej 1 tys. PLN. Nowa niższa prowizja minimalna pozwoli znacznie obniżyć koszty takich zakupów – dodaje Maciej Witkowski.
Obecnie za pośrednictwem mBanku akcje, obligacje oraz papiery wartościowe kupuje 92 tys. klientów. Jest to o 75 % więcej w porównaniu do ubiegłego roku.
eMAKLER, zintegrowany z rachunkiem bieżącym w mBanku, z którego pobierane są automatycznie środki na zakup papierów wartościowych, daje dostęp do Giełdy 24 godziny na dobę, bez opłat za otwarcie i prowadzenie. W przypadku sprzedaży papierów i zamiany należności na środki płynne, następuje natychmiastowe ich przekazanie na rachunek klienta.