Maj należy do jednych z tych miesięcy w roku, kiedy to na wielkość majątku zarządzanego przez fundusze emerytalne wpływają trzy czynniki: przelewy z ZUS, wynik zarządzania oraz rozliczenia sesji transferowych. Według naszych szacunków w tym miesiącu najmniejsze znaczenie z wymienionych wyżej czynników miał wynik z zarządzania, który powiększył wartość zarządzanych aktywów o +215,5 mln PLN.
Wartość środków przekazanych z ZUS do otwartych funduszy emerytalnych wyniosła w sumie 3,03 mld PLN. W ramach majowych przepływów blisko 120 mln PLN trafiło do funduszy w postaci obligacji, a 2,9 mld PLN stanowiła gotówka. Tak wysoka wartość środków pieniężnych wynika między innymi z faktu, iż ostatni z kwietniowych przelewów o wartości 1,2 mld PLN, został odzwierciedlony dopiero w majowych aktywach netto funduszy emerytalnych.
Drugą przyczyną, z kategorii czysto technicznych, która w tym miesiącu miała również wpływ na wartość aktywów netto funduszy były rozliczenia ujemnych przepływów, towarzyszących majowej sesji transferowej. Według naszych szacunków w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE około 1,15 mld PLN.
W skali miesiąca 7 funduszy odnotowało spadek jednostek rozrachunkowych. Warto zaznaczyć, iż zarządzający wszystkich funduszy zdołali wypracować stopy zwrotu na poziomie indeksu IRFU, składającego się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% z rentowności IROS (indeks benchmarkowych obligacji skarbowych notowanych na CeTo). W kwietniu wykazał on stopę zwrotu na poziomie -0,44%, podczas gdy zarządzający funduszami emerytalnymi zdołali wypracować średnio +0,03% zysku.
Najwyższa dynamika wzrostu aktywów, na poziomie +2,1%, stała się udziałem trzech funduszy: Commercial Union OFE, ING OFE oraz OFE Pocztylion. Każdy z tych funduszy zdołał równocześnie wypracować stopę zwrotu wyższą aniżeli średnia dla wszystkich OFE. Najbardziej, spośród wymienionych, wzrosła jednostka rozrachunkowa Commercial Union OFE (+0,45%).
Drugą najwyższą stopę zwrotu w maju wypracował fundusz Nordea OFE wykazując przy tym dynamikę wzrostu aktywów na poziomie +0,9%.
Najwyższą dynamiką spadku wykazał się natomiast Aegon OFE – fundusz ten w maju wypracował równocześnie trzecią najsłabszą stopę zwrotu(-0,11%).
Na uwagę zasługuje także wzrost udziału w rynku dwóch największych funduszy emerytalnych, czyli Commercial Union OFE oraz ING OFE. Fundusze powiększyły swoje udziały odpowiednio o 17 i 14 pkt bazowych.