Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, stanowiące trzon oferty inwestycyjnej firm ubezpieczeniowych,
dynamicznie odrabiają starty poniesione w dwóch poprzednich latach.
Według zgromadzonych przez nas danych, aktywa netto zgromadzone i zarządzane w ramach UFK wzrosły w czwartym kwartale o +14,5% osiągając poziom 31 mld PLN. To już tylko kilkanaście procent w stosunku do historycznego rekordu, odnotowanego w czerwcu 2007. Dla porównania aktywa funduszy inwestycyjnych, by odrobić starty poniesione w wyniku turbulencji na rynkach kapitałowych, muszą jeszcze wzrosnąć o blisko 50%.
Na dynamiczny wzrost środków zgromadzonych w ramach UFK wpływają trzy elementy – różnica pomiędzy nowymi wpłatami a środkami wycofanymi przez klientów, wzrost wartości jednostek wynikający z sytuacji na rynkach kapitałowych oraz wysokość opłat pobieranych przez TUnŻ (głównie z tytułu zarządzania i ryzyka, choć nie tylko). W minionym roku oba kluczowe czynniki, czyli saldo wpłat i umorzeń oraz wynik z zarządzania zwiększały wartość środków zgromadzonych w ramach UFK.
Nadwyżka środków wpłaconych wycofanych przez klientów firm ubezpieczeniowych wyniosła w całym roku +1,8 mld PLN wobec +424 mln PLN, jakie zanotowaliśmy po pierwszych sześciu miesiącach. Kluczowym czynnikiem poprawiającym saldo wpłat i wypłat jest wzrost udziału w sprzedaży produktów ze składka regularną. Dodatkowo, poprawa sytuacji gospodarczej a właściwe – brak negatywnych prognoz – skłania coraz większą liczbę osób do powrotu na rynek produktów inwestycyjnych. Również tych oferowanych przez ubezpieczycieli.
Największym beneficjentem napływu nowych środków były w 2009 roku fundusze akcji. Inwestorzy wpłacili do nich nieco ponad 1,5 mld PLN nowego kapitału, a kolejne +0,5 mld PLN trafiło do funduszy akcyjnych z tytułu konwersji środków z innych funduszy. Wartość wypłat wyniosła natomiast niespełna 500 mln PLN co daje łączne saldo na poziomie +1,5 mld PLN. W przypadku kolejnych 4 segmentów saldo wpłat, wypłat i konwersji pozostawało na dużo niższym poziomie, zawierając się w granicach 200-300 mln PLN. Najsłabiej wypadły w ubiegłym roku fundusze z ochroną kapitału inwestujące w polskie aktywa oraz fundusze polskich papierów dłużnych, w których saldo wyniosło odpowiednio -245 i -290 mln PLN.
Według naszych obliczeń zdecydowanie większy wpływ na wzrost aktywów UFK w 2009 r. miały zyski wypracowane przez zarządzających, które w skali 12 miesięcy sięgnęły +4,7 mld PLN i były 3-krotnie wyższe niż po pierwszych sześciu miesiącach. Silny wzrost wyniku z zarządzania to rezultat bardzo dobrej koniunktury na rynkach akcji, która powróciła na giełdy całego świata w pierwszym kwartale 2009 roku. Decydująca rola tej klasy aktywów wynika z tego, że obecnie około 50% środków zgromadzonych w ramach UFK bezpośrednio lub pośrednio jest ulokowane na rynkach akcji. Decydującą rolę w tej strukturze odgrywają fundusze akcji (blisko 30%) oraz fundusze mieszane i stabilnego wzrostu. Tak znaczne zaangażowanie na rynkach akcji nie jest niczym negatywnym w sytuacji, gdy inwestorzy lokują środki na odpowiedni czas. Konstrukcja wielu produktów przewiduje wysokie opłaty za wypłaty środków co sprawia, że spada determinacja klientów by wycofywać się z tego rodzaju rozwiązań, co automatycznie wpływa na wydłużenie średniego horyzontu inwestycyjnego.
Okazuje się, że ubiegły rok przyniósł wyraźny spadek konwersji, czyli przenoszenia środków pomiędzy funduszami dostępnymi w ramach poszczególnych produktów. O ile w 2007 i w 2008 roku wartość konwersji sięgała 3 mld PLN w każdym z nich, o tyle w ciągu minionych 12 miesięcy skala tych operacji spadła według naszych szacunków o połowę.
Źródło: Analizy Online